Varianta omikron, na kterou jako první upozornili odborníci z Jihoafrické republiky, je pravděpodobně velmi nakažlivá. Její výskyt už zaznamenaly laboratoře v desítkách zemí po celém světě včetně Česka. Není ale jasné, jestli je oproti současným převládajícím variantám viru také zdraví nebezpečnější. Spolehlivě nevíme ani, zda před ní poskytují dostatečnou ochranu koronavirové vakcíny.
Nejen vědci z celého světa proto nyní napjatě čekají na výsledky klinických analýz, se kterými by měli experti z jihu Afriky přijít v následujících dnech a týdnech. Do té doby je možné zaměřit se na některé ukazatele průběhu pandemie.
NEW: we know cases rising fast in South Africa, but what about severe outcomes?
— John Burn-Murdoch (@jburnmurdoch) November 30, 2021
I spent yesterday pulling together hospitalisations for Gauteng province, so we can compare the fledging Omicron wave to those that preceded it.
So far admissions following ~same path as past waves. pic.twitter.com/0MJuEP4nD8
Už nyní lze sledovat, jak moc se nová vlna nákazy v Jihoafrické republice projevuje na počtech hospitalizovaných a vážně nemocných pacientů s covidem-19. Jak ve své analýze upozornil list Financial Times, tamní lůžka se zatím plní zhruba ve stejném tempu jako při předchozích pandemických vlnách. Jelikož se omikron šíří rychleji, mohla by to být i dobrá zpráva.
Jenže možných vysvětlení je víc: jedním z nich je, že nová varianta skutečně nezpůsobuje tak vážný průběh nemoci. Dalším, že hospitalizace v tuto chvíli brzdí imunita Jihoafričanů, kteří jsou očkovaní nebo covid-19 už prodělali. A důležité je vzít v potaz i fakt, že nákaza se šíří více mezi mladými lidmi, kteří s koronavirem nebývají tak často v nemocnicích. Populace Jihoafrické republiky je navíc celkově mnohem mladší než v evropských státech. To může hrát zásadní roli i ve vyhodnocování postřehů lékařů a zdravotníků z jihu Afriky, kteří mají s léčením nakažených omikronem osobní zkušenost.
Extrémní únava
Angelique Coetzeeová, předsedkyně Jihoafrické lékařské asociace, popsala, že nyní do její ordinace přichází pacienti s velmi odlišnými, mírnějšími příznaky než dříve: extrémní únavou, trvající zhruba dva dny, a bolestmi hlavy. Nedochází ke ztrátě chuti a čichu ani kritickému nedostatku kyslíku, který průběh covidu-19 dnes komplikuje. O "velmi prudkém nárůstu" počtu pacientů s příznaky připomínajícími chřipku, tedy třeba suchým kašlem, hovoří rovněž další jihoafričtí lékaři oslovení listem Financial Times. I v tomto případě je ale příliš brzo na to, z jejich pozorování dělat všeobecně platné závěry o vlivu varianty omikron na lidské zdraví.
Jasno zatím není ani o účinnosti dostupných vakcín. Jejich výrobci se shodují, že není důvod se obávat, že by proti omikronu nefungovaly vůbec. Je ale možné, že ochrana poskytovaná očkováním proti nákaze nebo vážnému průběhu bude slabší. "Myslím, že neexistuje možnost, že by (účinnost) byla na stejné úrovni, jakou jsme měli s variantou delta," prohlásil Stéphane Bancel, šéf americké farmaceutické společnosti Moderna.
Jeden z ředitelů firmy Pfizer Scott Gottlieb ale věří, že tři dávky stávajících mRNA vakcín (tedy právě Pfizeru a Moderny) by měly k poskytnutí "velmi dobré ochrany" před omikronem stačit.
Oba výrobci počítají také s tím, že své vakcíny budou moci rychle upravit podle potřeby. Také producenti látek AstraZeneca a Johnson & Johnson (Janssen) už vliv omikronu začali prověřovat.
Kdo můžete, očkujte se
Na rozdíl od mnohých neznámých je ale zřejmé, že virus varianty omikron je natolik "zmutovaný", tedy odlišný od předchozích verzí koronaviru SARS-CoV-2, že ho lze snadno rozpoznat i na základě provedeného PCR testu. Není potřeba tedy složitě rozklíčovávat jeho genetickou strukturu.
Na stranu druhou, hůře proti němu kvůli tomu budou zabírat dostupné protilátkové léčby (monoklální protilátky), jejichž účinnost na podobě viru také záleží. V tomto smyslu už se v úterý vyjádřil výrobce široce používaného léčiva Regeneron. Naopak stále ještě vyvíjená antivirotika od společností Merck a Pfizer by měla fungovat bez problémů, uvedl list New York Times.
Experti nyní v souvislosti s šířením omikronu radí, aby se lidé nechali očkovat, a to i třetí dávkou. "Nadále noste roušky, vyhýbejte se davům a špatně větraným prostorům," doplnil přední americký epidemiolog Anthony Fauci.
Proč omikron vzbuzuje obavy?
Varianta omikron podle expertů prodělala "velký evoluční skok". Má víc než padesát mutací, z toho přes třicet kritických na svém povrchu. Ty jsou navíc ve "velmi neobvyklé konstelaci", prohlásil Tulio de Oliveira, jihoafrický epidemiolog, který viry zkoumá.
Právě tato velká odlišnost může způsobit, že virus má schopnost silněji zasahovat jiné orgány nebo že se v těle šíří agresivněji, a spouští tak silnější reakci imunitního systému. Obojí je potenciálně nebezpečné.
Dalším důvodem je rychlé šíření nákazy v jižní Africe, kde se omikron vyskytuje. Jeho skutečný rozsah expertům prozrazuje analýza odpadních vod v nejzasaženějších regionech.