Jeruzalém - Dohoda o palestinském státu letos nebude. Přes dřívější optimističtěji laděná prohlášení to podle listu Haaretz oznámil premiér Izraele Ehud Olmert na pondělním zasedání zahraničního a obranného výboru izraelského parlamentu.
Důvodem patu má být zejména Jeruzalém, jehož východní část okupovanou Izraelem chtějí Palestinci za své hlavní město. Předmětem diskusí mezi vyjednavačskými delegacemi se však otázka Jeruzaléma údajně zatím vůbec nestala.
Sporné body
„Nevěřím, že porozumění, které by zahrnovalo Jeruzalém, může být dosaženo v tomto roce. Ale ohledně ostatních zásadních otázek nejsou rozdíly dramatické," řekl podle nejmenovaného úředníka premiér na jednání výboru.
„Není zde praktická šance na dosažení obecného porozumění ohledně Jeruzaléma," zdůraznil.
Nejbližší si jsou pozice delegací, které se scházejí každý týden, údajně v otázce vymezení hranic. Dalšími klíčovými tématy jsou návrat palestinských uprchlíků, distribuce vodních zdrojů a to, jak suverénní skutečně budoucí palestinský stát bude.
Ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová, která ve středu přivítá obě delegace ve Washingtonu, chce, aby Izrael a Palestina na začátku zasedání Valného shromáždění OSN v září představily společný dokument, který by podtrhl, v jakých bodech bylo za devět měsíců jednání dosaženo pokroku.
Rozhovory Bushovu vládu přežijí
Podle palestinské samosprávy nelze očekávat, že by americký prezident George Bush uspořádal nějaké velkolepé setkání ve stylu jednání v Camp Davidu v roce 2000 na sklonku úřadování prezidenta Billa Clintona.
Vyjednavači zdůrazňují, že na rozdíl od ukončení jednání při příchodu Bushe do Bílého domu v lednu 2001 mají současné rozhovory pokračovat, ať už se ve kterékoliv ze tří zemí vláda změní, nebo nikoliv.
Přílišnému optimismu však brání i situace na palestinské vnitropolitické scéně, kde se o víkendu situace mezi Hamásem ovládajícím Gazu a Fatahem panujícím na Západním břehu opět přiostřila.
Vytvoření palestinského státu by mohlo pomoci především palestinské ekonomice.
Podle údajů palestinského statistického úřadu je nyní nezaměstnanost v pásmu Gazy na 45 procentech, tedy jedna z nejvyšších na světě. Na Západním břehu je to 25 procent.