Mír Izraele a Palestiny nebyl nikdy blíž, hlásá Olmert

djl
13. 7. 2008 19:00
Summit v Paříži ohlásil vznik Středomořské unie
Abbás, Sarkozy a Olmert na konferenci v Paříži
Abbás, Sarkozy a Olmert na konferenci v Paříži | Foto: Reuters

Paříž- Mír mezi Palestinci a Izraelci je podle izraelského premiéra Ehuda Olmerta blíže, než tomu kdy v historii bylo. Optimisticky naladěný politik to prohlásil na konferenci Evropské unie a států ležících ve středomoří, která vyvrcholí slavnostním založením "Středomořské unie".

Jednání premiéra Olmerta a prezidenta Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse zprostředkoval francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Informovala o tom agentura Reuters.

"Myslím si, že jsme nikdy v historii nebyli tak blízko možnosti na uzavření smlouvy jako jsme dnes," prohlásil v neděli Olmert.

"Vypadá to, že jsme dospěli k času, kdy jsou palestinské i izraelské autority učinit vážná a důležitá rozhodnutí, která nás posunou v jednání na místo, kde jsme ještě nikdy nebyli," naznačil Olmert, aniž by konkretizoval další detaily.

Izraelský deník Haaret'z pak přinesl zatím oficiálně nepotvrzené informace, že Olmert při jednání v Paříži údajně přislíbil propuštění velké části Palestinců vězněných v Izraeli.

Optimismus sršel všemi směry

Pozitivně laděné vystoupení Olmerta tak navázalo na návštěvu francouzského prezidenta v Izraeli, která se konala minulý měsíc, a při níž Sarkozy navštívil i Západní břeh Jordánu.

Foto: Aktuálně.cz

Palestinský prezident Mahmúd Abbás jej tehdy přivítal slovy: "Věříme, že bychom mírové dohody mohli dosáhnout v řádu několika měsíců".

Kromě toho si Sarkozy připsal jeden úspěch již v sobotu, kdy společně s představiteli Libanonu a Sýrie oznámil, že obě země otevřou ambasády.

Stane se tak poprvé od roku 1940, kdy v obou státech proběhla dekolonizace. Od tohoto roku spolu státy několikrát válčily, přičemž v Libanonu byla ještě před několika lety přítomna syrská armáda.

Sarkozy zároveň požádal syrského prezidenta Bašára Asada, aby využil svých kontaktů a pomohl tak získat mezinárodní dohled nad íránským jaderným programem.

Související:

 

Právě se děje

Další zprávy