Od smrti dělil Moussaouiho jediný hlas

sim, Reuters, čtk
12. 5. 2006 15:55
Alexandria - Není to trest smrti, ale doživotí. Tak zněl verdikt soudu nad teroristou Moussaouim. Od smrtící injekce ho dělil hlas jediného porotce. Uvnitř: VIDEO

Informace o těsném rozhodnutí porotců přinesl americký deník the Washington Post s odvoláním na nejmenovanou členku poroty.

Podle jejich slov se porotce, který nesouhlasil s trestem smrti pro Moussaouiho, nikdy nepřiznal a své rozhodnutí nezdůvodnil.

"Muž 11.září" míří za mříže

Americká soudkyně Leonie Brinkemaová proto potvrdila verdikt alexandrijského soudu a poslala Moussaouiho do vězení, na doživotí a bez možnosti propuštění.

"Každý Američan, tedy ti, kdož žádali trest smrti i ti, kteří jej odmítali, musí být s rozhodnutím soudu spokojeni," prohlásila.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

FAKTA:

  • Útoky 11. září provedlo ve čtyřech unesených letadlech devatenáct mužů: patnáct Saúdů, dva občané Spojených arabských emirátů, Egypťan a Libanonec.
  • Nejvýše postaveným mužem Al-Káidy, který byl dosud dopaden, je Chálid Šajch Muhammad.
  • Policisté ho zadrželi v březnu 2002 v pákistánském městě Rávalpindí a předali Američanům k výslechu. Muhammad byl hlavním organizátorem atentátů 11. září a rozděloval mezi útočníky peníze.
  • Myšlenka udeřit na newyorské věže a Pentagon pocházela právě od něj.

Čtěte souvislosti:

Zacarias Moussaoui, Francouz marockého původu, je zatím jediným v USA, kdo je souzen v souvislosti s teroristickými útoky z 11. září 2001 v New Yorku a Washingtonu.

Podle obžaloby, jíž dala porota za pravdu, Moussaoui předem o útocích věděl. Měl se do nich aktivně zapojit, jenže ho měsíc před atentáty zatkla FBI. Tím, že informaci vyšetřovatelům zamlčel, spoluzavinil smrt téměř tří tisíc lidí v New Yorku, Washingtonu a Pennsylvánii.

Porota nebyla jednomyslná

Doživotí svědčí o tom, že žaloba dostatečně neprokázala Moussauiho absolutní vinu. V opačném případě by jej totiž čekal trest nejvyšší - smrt. "Porotci nedospěli k jednomyslnému závěru, že jeho činnost bezprostředně vedla k smrti obětí teroristického útoku," potvrdil mluvčí soudu Edward Adams.

Amerika je však verdiktem zklamána. Průzkumy, které krátce po zveřejnění trestu přinesly americké deníky, ukazují, že vyšší trest požaduje přes 55 procent obyvatel Spojených států.

Zklamání neskrýval ani George Bush, jehož vláda otevřeně vyzvala k vynesení trestu smrti. "Verdikt znamená konec tohoto případu. Ale nikoli konec boje práva proti teroru," uvedl prezident na tiskové konferenci.

Matka chce syna ve francouzském vězení

Kde si Moussaoui doživotní trest odsedí, není ještě úplně jasné. Jeho matka totiž chce, aby si trest odpykal ve francouzském vězení, a nikoli v USA.

Hodlá se proto podle agentury AFP obrátit na francouzské úřady, aby v tomto smyslu ve Washingtonu "intervenovaly".

Televizní stanice CNN však citovala bezpečnostního analytika Jeffreyho Toobina, podle něhož Moussaoui asi skončí ve věznici Supremax ve Florence v americkém státě Colorado, které se přezdívá "Alcatraz Skalistých hor".

"Je to místo s výjimečnou ostrahou," řekl Toobin. "Nikdo z ní nikdy neutekl. Nikdy zde nebylo ani nic blížícího se pokusu o útěk," dodal. Až se Moussaoui dostane za brány vězení, 23 hodin denně bude zavřen v cele, 60 minut bude mít na "zábavu". Avšak i tuto hodinu asi stráví sám, dodala CNN.

Pozůstalí chtěli trest smrti

Procesu přihlíželo množství pozůstalých po obětech útoku. I ti téměř jednomyslně žádali vyšší trest. "Nikdy neukázal ani stín lítosti. Všem se nám vysmíval. Měl dostat trest smrti. Prý by to z něj udělalo mučedníka, ale já říkám: Tak ať," prohlásil po vynesení rozsudku jeden z nich.

"Ten muž nemá duši. Nemá soudnost," řekla na adresu Moussaouiho Rosemary Dillardová, jejíž muž zemřel v letadle, které spadlo na Pentagon. I ona by proti němu mohla svědčit
"Ten muž nemá duši. Nemá soudnost," řekla na adresu Moussaouiho Rosemary Dillardová, jejíž muž zemřel v letadle, které spadlo na Pentagon. I ona by proti němu mohla svědčit | Foto: Reuters

Al Santora, jehož syn Christopher zemřel jako jeden z hasičů v newyorských "dvojčatech", souhlasil. "Moussaoui u soudu říkal, že by chtěl zabít co nejvíce Američanů. Nejjednodušší věc by byla rychle ho popravit," řekl Santora.

Carie LeMacková si to nemyslí. "Nejsem příznivcem trestu smrti. A tenhle muž? Byl to jen fanatik, stoupenec Al-Káidy, a zaslouží si hnít ve vězení," řekla žena, jejíž matka zahynula rovněž v budově Světového obchodního střediska v N.Y.

Mousaoui: Smích a potlesk

Sám Moussaoui začal bezprostředně po oznámení verdiktu tleskat a volat: "Ameriko, prohrála jsi! Já jsem vyhrál!"

Moussaoui během svého více než čtyřletého pobytu ve vazbě přiznal, že patřil k Al-Káidě a že byl Usámou bin Ládinem vybrán k útokům na Spojené státy.

Tvrdil ale, že měl být členem "druhé vlny" s cílem zasáhnout Bílý dům. Často měnil výpovědi a později popíral, že měl být dvacátým atentátníkem 11. září.

Zacarias Moussaoui na záběru z vazby.
Zacarias Moussaoui na záběru z vazby. | Foto: Reuters

Extremista vyrůstal v jihofrancouzském Narbonne s rozvedenou matkou, která pracovala na poště.

K islámskému extremismu se přiklonil až v polovině devadesátých let, kdy studoval ekonomii v Londýně. Navštěvoval známou mešitu ve Finsbury Park, kde se scházeli stoupenci Al-Káidy.

Do USA přes Čečensko, Afghánistán a Malajsii

Francouz marockého původu navštívil Čečensko a v letech 1998 a 2000 pobýval v afghánských táborech Al-Káidy. Do pilotního kurzu chtěl nastoupit původně v Malajsii, tamní škola ale neposkytovala výcvik na Boeingu 747.

Zapsal se proto na školu v USA ve státě Minnesota. Vzbudil však podezření, když požadoval výcvik pouze v ovládání stroje za letu, a nikoliv při startu a přistání. Škola uvědomila FBI a ta Moussaouiho zatkla.

Obvinila ho z porušení imigračních zákonů, ale nespojila si ho s terorismem, přestože Moussaoui figuroval na francouzském seznamu potenciálně nebezpečných islámských extremistů od roku 1997.

Fotografii svého syna drží ve svém bytě ve francouzském Narbonne matka Zacariase Moussaouiho
Fotografii svého syna drží ve svém bytě ve francouzském Narbonne matka Zacariase Moussaouiho | Foto: Aktuálně.cz

Ve vazbě Moussaoui tvrdil, že ničeho nelituje. Dlouho odmítal přidělení obhájce, který není muslim, a odmítal návštěvy úředníků z francouzského velvyslanectví.

Matka: Syn udělal chybu

Francouzskému listu France Soir poskytla den před zahájením procesu rozhovor Moussaouiho matka. Tvrdila, že vinu za chování jejího syna nesou islámští extremisté.

"Říká hodně věcí, které se mi nelíbí. Chtěla bych, aby přiznal, že udělal chybu, když se s těmito lidmi zapletl," řekla Aicha Moussaouiová.

Prozradila rovněž, že syn byl v dětství obětí domácího násilí - manžel byl tyran, který bil celou rodinu.

Otec, stejně jako nyní i dvě Moussaouiho sestry, se léčí na psychiatrii (Mimochodem - obhajoba i proto tvrdila, že Moussaoui jednal pod vlivem duševní poruchy.).

 

Právě se děje

Další zprávy