USA už tuší, kdo měl být 20. zabijákem

opa
3. 4. 2006 14:07
Alexandria - Jedna z posledních záhad spojených s teroristickými útoky na New York a Washington z 11. září 2001 byla zřejmě odhalena.
V rámci procesu se Zacariasem Moussaouim vychází najevo, kdo byl oním dvacátým teroristou, který se na palubu letadla už nedostal
V rámci procesu se Zacariasem Moussaouim vychází najevo, kdo byl oním dvacátým teroristou, který se na palubu letadla už nedostal | Foto: Reuters

V rámci procesu se Zacariasem Moussaouim totiž vychází najevo, kdo byl posledním teroristou, který se na palubu letadla nakonec vůbec nedostal.

Na základě posledních svědectví se podle informací deníku Los Angeles Times zdá, že oním mužem, jenž měl zaokrouhlit počet únosců na dvacet, byl mladý Saud Mohammed Al-Kahtání.

Moussaoui to nebyl, jen "žertoval"

Velmi pravděpodobně jím tedy nebyl sám Moussaoui, který to o sobě původně tvrdil, ovšem později svou výpověď změnil s tím, že šlo o "žert a nic víc."

Dnes se na verzi "Al-Kahtání" shodují jak zástupci vlády, tak právníci obhajoby a svou původně plánovanou účast potvrdil i sám dvacetiletý Saud držený na Guantánamu.

Bin Ládin neměl šťastnou ruku

Podle jeho svědectví ho vybral na "speciální misi v Americe" přímo Usáma bin Ládin. Pokud tomu tak bylo, vůdce Al-Káidy tehdy neměl příliš šťastnou ruku.

Al-Kahtání měl podobně jako Zacarias Moussaoui problémy se vstupem do USA a nedostal se dál, než na letiště v Orlandu. Odtamtud by vrácen zpět do Spojených arabských emirátů.

Jak informoval deník Los Angeles Times, to vše se stalo jen několik týdnů před útoky, v podobnou dobu, kdy byl Moussaoui zatčen v Minnesotě.

Letělo jen 19 teroristů, dvacátý se nedostal do USA

Dvanáctičlenná porota nyní rozhoduje o Moussaouiho vině a nevině a otázkou, kdo byl dvacátým teroristou, se musí rovněž zabývat.

Mohammed Al-Kahtání je držen na základně Guntánamo na Kubě
Mohammed Al-Kahtání je držen na základně Guntánamo na Kubě | Foto: www.ccr-ny.org

Na palubě každého ze čtyř unesených letadel mělo být původně pět členů Al-Káidy. U třech strojů, které zasáhly Světové obchodní centrum a Pentagon, tomu tak skutečně bylo, ovšem letadlo, které nakonec havarovalo na pensylvánském poli, unesli jen čtyři lidé.

Pákistánec Chálid Šajch Muhammad, označovaný za hlavního organizátora útoků, ve své výpovědi uvedl, že Al-Káida použila 19 únosců, protože více se jich zkrátka nepodařilo dopravit do USA.

Al-Kahtání byl jen "obyčejný beduín"

Oním dvacátým měl prý skutečně být Al-Kahtání, ten ovšem neměl ani základní "schopnosti a znalosti, které by ho opravňovaly k použití v akci," napsaly Los Angeles Times. Vůbec nemluvil anglicky a nechápal ani požadavky pro udělení víza.

Pokud by se přece jen do země dostal, ostatní členové Al-Káidy by ho pravděpodobně stejně z účasti na útocích vyloučili.

"Al-Kahtání byl extrémně jednoduchý člověk, jen nesofistikovaný beduín, kterému dělalo velké obtíže pohybovat se v západní společnosti," uvedl Muhammad.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy