Důkaz proti teroristovi:záznam z kokpitu

David Koubek
6. 4. 2006 18:29
Alexandria - Audiozáznam z letadla, kterým chtěli teroristé srovnat se zemí Bílý dům, bude použit jako důkaz v procesu s jediným obviněným teroristou Zacariasem Moussaouim, kterému hrozí trest smrti.

Soudkyně Leonie Brinkemová totiž rozhodla, že porotci si budou moci poslechnout záznam z kokpitu letadla, jež místo na sídlo amerického prezidenta spadlo do uhelné pánve v Pensylvánii.

Obviněný terorista měl být pilot-kamikaze

Pasažéři letu číslo 93 z New Yorku do San Francisca se tehdy pokusili teroristy zneškodnit. Nakonec ale ztratili kontrolu nad letadlem, to se zřítilo a všech 40 cestujících i členů posádky přišlo při neštěstí o život.

Jediný obviněný v USA za útoky z 11. září 2001 Zacarias Moussaoui měl páté útočící letadlo původně pilotovat.

Zda se půlhodinová nahrávka, zachycující hrdinský čin pasažérů, nakonec zveřejní i v médiích, však záleží na pozůstalých. Pokud se byť jedinému z nich nebude její zveřejnění zamlouvat, zůstane známa pouze porotě soudu a pozůstalým, kteří si ji vyslechli v roce 2002.

PŘEČTĚTE SI: Trailer k filmu o 11. září děsí diváky

Svědčí pozůstalí i Giuliani

Soud se sedmatřicetiletým Zacariasem Moussaouim dnes zahajuje druhou fázi.

Federální prokurátoři teď budou předvolávat k soudu svědky a předvádět nové důkazy. Kromě exkluzivního důkazu přímo "z místa činu" chtějí žalobci přivést před soud také svědky z rodin, jejichž členové při atentátech zemřeli.

"Ten muž nemá duši. Nemá soudnost," řekla na adresu Moussaouiho Rosemary Dillardová, jejíž muž zemřel v letadle, které spadlo na Pentagon. I ona by proti němu mohla svědčit
"Ten muž nemá duši. Nemá soudnost," řekla na adresu Moussaouiho Rosemary Dillardová, jejíž muž zemřel v letadle, které spadlo na Pentagon. I ona by proti němu mohla svědčit | Foto: Reuters

Tito lidé mají soudu dokázat, jak moc zasáhly útoky do života rodin, kterým tehdy zemřelo 2749 příbuzných. Další svědkové mají ukázat, do jaké míry atentáty uškodily ekonomice v USA, ale především v New Yorku.

Mezi prvními, kteří porotě přednesou své svědectví, dnes vypovídal tehdejší newyorský starosta Rudy Giuliani, jenž před soudem líčil, jak "jeho" město při útocích utrpělo.

Terorista možná dostane smrtelnou injekci

V pondělí - na závěr první části procesu - křičel obviněný Moussaoui na porotu: "Nikdy nedostanete mou krev. Bůh vás všechny prokleje!"

Trestní senát, složený z devíti mužů a tří žen, se totiž rozhodl, že obviněný terorista může od soudu odejít s nejvyšším trestem - trestem smrti.

Porotci se totiž shodli na tom, že terorista lhal federálním vyšetřovatelům. Agenti FBI ho měsíc před útoky 11. září zadrželi a vyslýchali, ale Moussaoui jim řekl, že s teroristy nespolupracuje a také tvrdil, že o žádných chystaných útocích neví.

Moussaoui mučedníkem? Matka souhlasí

Před soudem se však přiznal, že s Al-Káidou na únosech letadel spolupracoval, a dokonce znal i podrobnosti o plánech nabourat  letadly do newyorských mrakodrapů World Trade Center a do dalších budov.

Jeho přiznání zavařilo jeho vlastním právníkům, kteří se snaží dokázat, že vinu za útoky Al-Káidy nenese. Chtěli soud přesvědčit, že Moussaoui není duševně zdravý.

Poté, co se jejich klient přiznal, se však domnívají, že se chce pro příznivce teroristů stát mučedníkem.

Moussaouiho matka ho nejdříve oplakávala, dnes by jí nevadilo, kdyby zemřel
Moussaouiho matka ho nejdříve oplakávala, dnes by jí nevadilo, kdyby zemřel | Foto: Aktuálně.cz

I jeho matka, která nakonec u soudu podle CNN nebude svědčit, prohlásila, že by bylo lepší, kdyby se přiznal a vydal se dobrovolně trestu smrti.

"Dělá dobře, že si vybral smrt místo toho, aby zemřel v díře jako krysa," řekla v rozhovoru pro televizi France 2 devětapadesátiletá Aicha el-Wafiová, která žije v důchodu na jihu Francie.

 

Právě se děje

Další zprávy