Moussaoui (si) hraje o život

opa
14. 4. 2006 13:47
Alexandria - Terorista Zacarias Moussaoui, kterému hrozí poprava, dál šokuje účastníky soudního řízení. Prohlašuje, že ničeho nelituje a kritizuje své vlastní právníky.

Obžaloba už několikátý den předkládá rozsáhlá svědectví, která mají doložit utrpení obětí a dopady na americkou ekonomiku.

Moussaoui: Šel bych do toho znovu

Porota si již vyslechla výpovědi pozůstalých, zvukové záznamy telefonických hovorů z hroutících se Dvojčat synchronizované s videonahrávkami, záznamy z kokpitu uneseného letadla a prohlédla si fotografie seškvařených těl obětí.

Moussaoui však neprojevil ani špetku lítosti. Na otázku žalobce Roberta Spencera, zda by se znovu zúčastnil teroristického útoku, například hned zítra, odpověděl, že klidně dnes.

Podobně, když se žalobce Moussaouiho zeptal ,zda ví, kdo byl Timothy McVeigh, v narážce na teroristu, který v roce 1995 v Oklahomě zabil 167 lidí, odpověděl, že největší Američan.

Spory o duševní zdraví

Moussaouiho právníci ve snaze zachránit mu život argumentují, že jeho role při útocích byla zanedbatelná. Dále uvádějí, že trpí duševní poruchou, a že trest smrti by pouze naplnil jeho sen o mučednictví.

Podle pozorovatelů se obžalovaný právě na tyto argumenty spoléhá a s obhájci jinak vůbec nespolupracuje. Ačkoli mu doporučili, aby to nedělal, rozhodl se znovu vypovídat.

Učinil tak zcela srozumitelně a v souladu se soudní etiketou. Žalobce na to okamžitě poukázal s tím, že obžalovaný je při smyslech a duševní poruchou netrpí.

"Chtěli jsme, aby vaše země trpěla"

Na otázku proč nesnáší Spojené státy, poskytl dlouhý výčet důvodů a označil USA za "hlavu hada".

Rosemary Dillardová, vdova po jedná z obětí, má rovněž svědčit.
Rosemary Dillardová, vdova po jedná z obětí, má rovněž svědčit. | Foto: Reuters

"Pokud chceme zničit židovský stát, musíme zničit nejdřív vás," řekl v narážce na americkou podporu Izraele.

V odpovědi na otázku, zda svých činů nelituje, poté, co slyšel výpovědi svědků, hláskoval každou slabiku. "V žádné případě ne."

"Proto jsme to dělali. Chtěli jsme, aby vaše země trpěla," řekl.

"Děti v Palestině a Čečensku trpí už dnes, chci, abyste tu bolest sdíleli," dodal.

Obhajoba prý "kriminálně nespolupracuje"

Ve čtvrtek Moussaoui ostře kritizoval své soudem určené právníky a obvinil je z "kriminální nespolupráce." Jedním z důvodů, které uvedl, bylo, že mu nikdy nebyl poskytnut muslimský obhájce, ačkoli jej od roku 2002 požadoval.

"Chtěl jsem někoho, komu bych mohl důvěřovat, někoho, kdo by hájil mé zájmy a nestál jen o slávu," řekl.

Mousaoui odsoudil strategii svých obhájců, kteří zdůrazňují jeho psychickou nestabilitu. "Myslel jsem si, že váš nápad vykreslit mě jako šílence nebude nikdy fungovat," řekl.

Uvedl, že svým právníkům navrhoval jiné postupy pro obhajobu. Jednak variantu, že doživotí je horší trest než smrt a dále verzi, podle které mohl být jazýčkem na vahách, pokud by se američtí vojáci dostali do zajetí.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 14 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 41 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy