Případ Moussaoui? Krize od počátku

Lenka Málková
16. 3. 2006 10:16
Washington - Americké vládě stíhání lidí obviněných z terorismu nevychází. Proces s Moussaouim, který je jedinou osobou v USA souzenou kvůli útokům z 11. září, provázejí dohady.
Právnička vládního úřadu porušila pravidla sdělování informací o průběhu vyšetřování vůči svědkům. Proces s Moussaouim tak provází problémy.
Právnička vládního úřadu porušila pravidla sdělování informací o průběhu vyšetřování vůči svědkům. Proces s Moussaouim tak provází problémy. | Foto: Reuters

Právnička vládního Úřadu pro bezpečnost v dopravě Carla Martinová se dopustila "fatální" chyby, když porušila pravidla sdělování informací o průběhu vyšetřování.

Kontaktovala zaměstnance Federálního úřadu pro letectví, kteří měli v celém procesu figurovat jeko svědci, a podrobně je seznámila s průběhem prvního dne procesu.

Prokuratura žádá ústupky

Federální soudkyně Leonie Brinkemaová proto jejich svědectví odmítla. Americká prokuratura ji nyní žádá, aby své rozhodnutí nepřipustit svědectví a důkazy zaměstnanců vládních úřadů pro letectví v případu Zacariase Moussaouiho přece jen přehodnotila.

Tato cesta je totiž jedinou možností, jak dospět k trestu smrti pro Moussaouiho. Svědectví leteckých činitelů tvoří hlavní část důkazního materiálu.

Foto: Aktuálně.cz

"Ta sankce je zkrátka příliš přísná a znemožňuje nám předložit naše domněnky k případu porotě," stojí v žádosti prokuratury o přezkoumání.

Možností je svědectví jediného úředníka, s nímž Martinová nehovořila.

Po úterním rozhodnutí soudkyně prokurátoři požádali o odklad procesu do příštího pondělí, aby tak získali čas na případné odvolání.

Ke spiknutí se Moussaoui již přiznal

Francouz marockého původu Moussaoui je jediným člověkem v USA souzeným kvůli útokům z 11. září. Už loni se přiznal ke spiknutí a členství v Al-Káidě, ale tvrdí, že se na atentátech nijak nepodílel a měl se účastnit až druhé vlny útoků. Jeho plánem bylo narazit letadlem do Bílého domu.

Francouz marockého původu Moussaoui je jediným člověkem v USA souzeným kvůli útokům z 11. září.
Francouz marockého původu Moussaoui je jediným člověkem v USA souzeným kvůli útokům z 11. září. | Foto: Reuters

Nyní se rozhoduje, zda bude odsouzen na doživotí nebo k trestu smrti, který pro něj požaduje vláda.

Experti však upozorňují, že celý proces byl v krizi již před chybou Martinové.

"Nikdo si nemyslí, že tento soud by měl skončit trestem smrti," prohlásil bývalý prokurátor Andrew McBride. "Není jednoduché přesvědčit lidi, že muž, který se v den útoku nacházel ve vězení, je za tuto akci zodpovědný," dodal.

Moussaoui byl americkými agenty FBI zadržen již tři týdny před plánovanými útoky na Světové obchodní centrum a Pentagon.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Havlíček: Národní plán obnovy chceme ještě v dubnu projednat na vládě

Národní plán obnovy byl podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) v pátek, po diskuzi v rámci členů koalice, poslán do meziresortního připomínkového řízení. To bude trvat několik následujících dnů. Chtěl by, aby ho ještě v dubnu projednala vláda a poté bude okamžitě odeslán Evropské komisi. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

Národní plán obnovy má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu Evropské unie. Podle Havlíčka by z něj mohla Česká republika získat 172 miliard korun a dále bude moci čerpat půjčky až do výše asi 405 miliard korun. Na konci března uvedl, že v rámci koalice se jedná o zapojení dalších zhruba 18 miliard korun právě ve formě úvěrů.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Britský sport upraví termíny s ohledem na pohřeb prince Philipa

Sobotní program řady sportovních soutěží dozná ve Velké Británii změn s ohledem na pohřeb prince Philipa, manžela královny Alžběty II., který v pátek zemřel ve věku 99 let. Poslední rozloučení s vévodou z Edinburghu je naplánováno od 15:00 místního času (16:00 SELČ) v kapli svatého Jiří na hradu Windsor.

Vedení anglické Fotbalové asociace doporučilo, aby se na znamení úcty nehrály žádné zápasy mezi 14:45 a 16:15. Premier League proto přeložila výkop duelu mezi Wolverhamptonem a Sheffieldem United z 15:00 na 20:15. Všechna utkání, která se budou hrát, začnou pietní minutou ticha a fotbalisté stejně jako v minulém kole nastoupí s černými páskami.

Termíny upraví i Anglická fotbalová liga, která řídí nižší soutěže, aby žádný zápas nezačal v 15:00. Změna se dotkne 32 utkání druhé, třetí a čtvrté ligy. Stejný postup zvolila i nejvyšší ragbyová soutěž, v době pohřbu se nepoběží ani žádné dostihy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy