Případ Moussaoui? Krize od počátku

Lenka Málková
16. 3. 2006 10:16
Washington - Americké vládě stíhání lidí obviněných z terorismu nevychází. Proces s Moussaouim, který je jedinou osobou v USA souzenou kvůli útokům z 11. září, provázejí dohady.
Právnička vládního úřadu porušila pravidla sdělování informací o průběhu vyšetřování vůči svědkům. Proces s Moussaouim tak provází problémy.
Právnička vládního úřadu porušila pravidla sdělování informací o průběhu vyšetřování vůči svědkům. Proces s Moussaouim tak provází problémy. | Foto: Reuters

Právnička vládního Úřadu pro bezpečnost v dopravě Carla Martinová se dopustila "fatální" chyby, když porušila pravidla sdělování informací o průběhu vyšetřování.

Kontaktovala zaměstnance Federálního úřadu pro letectví, kteří měli v celém procesu figurovat jeko svědci, a podrobně je seznámila s průběhem prvního dne procesu.

Prokuratura žádá ústupky

Federální soudkyně Leonie Brinkemaová proto jejich svědectví odmítla. Americká prokuratura ji nyní žádá, aby své rozhodnutí nepřipustit svědectví a důkazy zaměstnanců vládních úřadů pro letectví v případu Zacariase Moussaouiho přece jen přehodnotila.

Tato cesta je totiž jedinou možností, jak dospět k trestu smrti pro Moussaouiho. Svědectví leteckých činitelů tvoří hlavní část důkazního materiálu.

Foto: Aktuálně.cz

"Ta sankce je zkrátka příliš přísná a znemožňuje nám předložit naše domněnky k případu porotě," stojí v žádosti prokuratury o přezkoumání.

Možností je svědectví jediného úředníka, s nímž Martinová nehovořila.

Po úterním rozhodnutí soudkyně prokurátoři požádali o odklad procesu do příštího pondělí, aby tak získali čas na případné odvolání.

Ke spiknutí se Moussaoui již přiznal

Francouz marockého původu Moussaoui je jediným člověkem v USA souzeným kvůli útokům z 11. září. Už loni se přiznal ke spiknutí a členství v Al-Káidě, ale tvrdí, že se na atentátech nijak nepodílel a měl se účastnit až druhé vlny útoků. Jeho plánem bylo narazit letadlem do Bílého domu.

Francouz marockého původu Moussaoui je jediným člověkem v USA souzeným kvůli útokům z 11. září.
Francouz marockého původu Moussaoui je jediným člověkem v USA souzeným kvůli útokům z 11. září. | Foto: Reuters

Nyní se rozhoduje, zda bude odsouzen na doživotí nebo k trestu smrti, který pro něj požaduje vláda.

Experti však upozorňují, že celý proces byl v krizi již před chybou Martinové.

"Nikdo si nemyslí, že tento soud by měl skončit trestem smrti," prohlásil bývalý prokurátor Andrew McBride. "Není jednoduché přesvědčit lidi, že muž, který se v den útoku nacházel ve vězení, je za tuto akci zodpovědný," dodal.

Moussaoui byl americkými agenty FBI zadržen již tři týdny před plánovanými útoky na Světové obchodní centrum a Pentagon.

 

Právě se děje

Další zprávy