New York - Americké úřady ve čtvrtek zatkly a obvinily sedm hackerů, kteří se dopustili jedné z největších bankovních loupeží historie.
Svých znalostí využili k tomu, aby z účtů dvou bank na Blízkém východě odčerpali 45 milionů dolarů, tedy v přepočtu asi 890 milionů korun.
Peníze získali prostřednictvím 40 500 výběrů z bankomatů ve 27 zemích, kde měli další komplice.
Podezřelých bylo původně osm, tělo jednoho z vůdců skupiny ale policie našla koncem dubna v Dominikánské republice. Alberto Yusi Lajud-Pena se stal obětí vraždy. Zda existuje souvislost mezi jeho smrtí a hackerskými útoky, zatím není jasné.
Hackeři napadli banky ve Spojených arabských emirátech a Ománu, informovalo americké ministerstvo spravedlnosti.
Poprvé udeřili loni v prosinci a získali pět milionů dolarů. Zbylých 40 ukradli během rozsáhlé operace letos v únoru.
Postupovali přitom stejně. Prostřednictvím serverů společností, které mají na starost správu debetních karet, odblokovali limity pro jednorázový výběr hotovosti. Peníze vybrali s pomocí získaných identifikačních kódů. Prostředky se pak skupina snažila zlegalizovat nákupem luxusního zboží.
"Místo zbraní a masek použila tato kyberkriminální organizace notebooky a internet," řekla listu The New York Times brooklynská státní zástupkyně Loretta E. Lynchová.
"Po internetu se pohybovali stejně rychle jako data, a z počítačových systémů mezinárodních korporací si tak zajistili přístup až do ulic New Yorku, kde obžalovaní během několika hodin ukradli miliony dolarů ze stovek bankomatů po celém Manhattanu," dodala.
Všichni zadržení jsou občané USA, pocházejí z města Yonkers nedaleko New Yorku. Jen v New Yorku samotném vybrala jejich skupina 19. února z 2904 bankomatů celkem 2,4 milionu dolarů, a to během pouhých deseti hodin.