Objev: V hloubi Amazonie existovala velká města

gaz
29. 8. 2008 19:00
Archeologové objevili pozůstatky rozvinuté civilizace
Amazonie. Ilustrační foto
Amazonie. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brasília - Amazonský prales je považován za jednu z nejodlehlejších částí planety, která překypuje místy, kam civilizace zatím nevkročila.

Tým brazilských a amerických vědců však objevil, že v brazilském pralese nedaleko řeky Xingu existovala dříve města, ve kterých žilo až padesát tisíc lidí.

Informovala o tom zahraniční média s odvoláním na studii publikovanou ve vědeckém časopise Science.

Podobně jako říši Inků v Peru nebo panství Aztéků v Mexiku zničil pravděpodobně brazilskou civilizaci příchod Evropanů v patnáctém a šestnáctém století, respektive nemoci, které s sebou kolonizátoři přivezli a proti nimž neměli domorodci protilátky.

Foto: Reuters

Nad sítí starodávných měst a vesnic tak dnes opět roste džungle.

Jako řecká polis

"Nejsou tu velkoměsta, ale jde o urbanismus vybudovaný okolo měst," citovala agentura Reuters výzkumníka Mika Heckenberga z Floridské univerzity.

"Když se díváme na průměrné středověké město nebo na průměrnou řeckou polis, je většina z nich stejné velikosti jako ta (města), která jsme našli v Amazonii. To, co jsme našli, je jen mnohem komplikovanější, co se týče plánování."

Při zkoumání pozůstatků dávné civilizace archeologům pomáhají i satelitní snímky a potomci dávných obyvatel velkolepých sídlišť z kmene Kuikurů.

Obydlená džungle

Nalezená města o ploše šedesáti hektarů byla ohrazena zdmi a orientována okolo centrálního náměstí. Procházela jimi silnice, která vždy směřovala ze severovýchodu na jihozápad.

Archeologové objevili i vodní nádrže a rybníčky, které byly pravděpodobně používány k pěstování ryb. Nálezy svědčí také o tom, že obyvatelé měst farmařili a obhospodařovali místní mokřiny.

Vědcům, kteří na projektu pracují už deset let, se tak podařilo dokázat, že oblasti považované do nynějška za panenské, byly kdysi středisky rozvinuté civilizace.

 

Právě se děje

Další zprávy