Kmen, který nezná civilizaci, může vymřít i na chřipku

gaz
7. 6. 2008 15:00
Amazonské indiány ohrožují těžaři dřeva
Dosud neznámý indiánský kmen vyfotila minulý týden z letadla brazilská vládní organizace Funai.
Dosud neznámý indiánský kmen vyfotila minulý týden z letadla brazilská vládní organizace Funai. | Foto: Reuters

Lima - Dosud neznámý indiánský kmen, který minulý týden z letadla vyfotili ochránci domorodců z organizace Funai, může snadno zmizet ze zemského povrchu. Stačí, aby přišel do kontaktu třeba s obyčejnou chřipkou.

Běžnou nemoc, s níž si však indiáni nebudou schopni poradit, by mohli chytit například od dřevařů. Právě ti jsou často prvními zástupci civilizace, na které domorodé obyvatelstvo narazí.

Vláda peruánského státu Madre de Dios proto oznámila: Uděláme všechno proto, abychom objevený kmen ochránili a zamezili pronikání těžařů dřeva na domorodá území.

Neznámý kmen

"Neurčili jsme, jestli jsou tam tři různé skupiny, nebo pouze jedna nomádská, která byla nuceně vystěhována," řekl agentuře Andina o vyfotografované skupině poradce tamní regionální vlády Marco Túlio Valverde.

"Jenom loví, sbírají a rybaří. Nefarmaří, ale znají oheň," doplnil.

Na pořízených snímcích jsou vidět červeně a černě pomalovaní domorodci, kteří míří na letadlo luky a šípy.

Čtěte také: První obrázky: Tito indiáni nikdy neviděli okolní svět

Úřady teď chtějí ve spolupráci s neziskovými organizacemi zřídit monitorovací systém, který by bránil narušitelům v přístupu do oblasti.

Federální peruánská vláda tam navíc vyšle expedici, která bude mít za úkol zkoumat vliv těžařů na indiánské obyvatele.

Kritika od ekologů

Podle ředitele organizace na ochranu domorodých kmenů Survival International Stephena Corryho jde o "první pozitivní krok". Peruánská vláda ale musí jednat rychle, jinak prý hrozí, že se tito indiáni stanou "prvními vyhynulými národy 21. století".

K "respektu" vůči primitivním kmenům na brazilsko-peruánské hranici Limu vyzvala i mezinárodní indiánská asociace CIPIACI.

Peruánskou politiku v Amazonii předtím kritizoval Carlos Meirelles, účastník expedice, která kmen vyfotografovala. Kvůli ničení životního prostředí v Peru už podle něj přešly nejméně dvě indiánské skupiny do brazilského státu Acre.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy