Brasília - Nevídaný kousek se podařil členům brazilské organizace na ochranu domorodých kmenů Funai. Na brazilsko-peruánských hranicích vyfotografovali jeden z amazonských kmenů, se kterými ještě nepřišla civilizace do styku.
Z více než stovky primitivních kmenů, které žijí odříznuté od civilizace, jich podle expertů více než polovina přebývá právě v Brazílii nebo Peru.
Účastník expedice José Carlos Meirelles však tvrdí, že jim hrozí velké nebezpečí od ilegálních těžařů dřeva.
"To, co se v tomto regionu děje, je monumentální zločin na říši přírody, kmenech a fauně. Jde o další důkaz totální iracionality, s jakou my - civilizovaní lidé - zacházíme se světem," říká Meirelles citovaný mezinárodní organizací na ochranu práv domorodců Survival International.
Luky a šípy proti letadlu
Na jedné z pořízených fotografií je vidět červeně pomalované indiánské válečníky mířící luky a šípy na letadlo, ze kterého byly pořizovány fotografie. Na dalších obrázcích jsou zachyceni domorodci okolo chatrčí z proutí.
"Svět se musí probudit a zajistit, aby bylo jejich (indiánské) území chráněno v souladu s mezinárodním právem. Jinak budou brzy vyhubeni," citovala agentura Reuters šéfa Survival International Stephena Corryho.
Brazílie, na jejímž území se rozkládá největší plocha světových pralesů, čelí mezinárodní kritice kvůli odlesňování a mnoha stavebním projektům, které do džungle přivedou další osadníky.
Kvůli frustraci z vládní amazonské politiky nedávno rezignovala i ministryně životního prostředí Marina Silva.
Čtěte také: Rána pro Amazonii. Ministryně, která ji hájila, odchází
Dosud měli vědci a etnografové za to, že poslední zcela izolované kmeny, jejichž zvyky a chování zůstávají neprobádané, žijí na Andamanských ostrovech v Indickém oceánu.
Neprobádaný svět v Indickém oceánu
Jde například o Sentinelce, kterých je několik stovek. Odmítají veškerý kontakt s okolním světem a jsou velmi agresivní: nedávno usmrtili dva rybáře, kteří se dostali do blízkosti jejich vesnice.
Žijí jako lovci a sběrači na úrovni doby kamenné.
Zájem o Sentinelce a další "zapomenuté" kmeny oživila na konci roku 2004 vlna tsunami, která zničila velkou část Andamanských ostrovů i nedalekých Nikobarských ostrovů.
Když indická helikoptéra zjišťovala, zda Sentinelci přežili tsunami, stala se také terčem jejich šípů.