reklama
 
 

První obrázky: Tito indiáni nikdy neviděli okolní svět

30. 5. 2008 10:30
V Amazonii vyfotili dosud neznámý kmen

Brasília - Nevídaný kousek se podařil členům brazilské organizace na ochranu domorodých kmenů Funai. Na brazilsko-peruánských hranicích vyfotografovali jeden z amazonských kmenů, se kterými ještě nepřišla civilizace do styku.

Z více než stovky primitivních kmenů, které žijí odříznuté od civilizace, jich podle expertů více než polovina přebývá právě v Brazílii nebo Peru.

Účastník expedice José Carlos Meirelles však tvrdí, že jim hrozí velké nebezpečí od ilegálních těžařů dřeva.

"To, co se v tomto regionu děje, je monumentální zločin na říši přírody, kmenech a fauně. Jde o další důkaz totální iracionality, s jakou my - civilizovaní lidé - zacházíme se světem," říká Meirelles citovaný mezinárodní organizací na ochranu práv domorodců Survival International.

Luky a šípy proti letadlu

Na jedné z pořízených fotografií je vidět červeně pomalované indiánské válečníky mířící luky a šípy na letadlo, ze kterého byly pořizovány fotografie. Na dalších obrázcích jsou zachyceni domorodci okolo chatrčí z proutí.

"Svět se musí probudit a zajistit, aby bylo jejich (indiánské) území chráněno v souladu s mezinárodním právem. Jinak budou brzy vyhubeni," citovala agentura Reuters šéfa Survival International Stephena Corryho.

Brazílie, na jejímž území se rozkládá největší plocha světových pralesů, čelí mezinárodní kritice kvůli odlesňování a mnoha stavebním projektům, které do džungle přivedou další osadníky.

Kvůli frustraci z vládní amazonské politiky nedávno rezignovala i ministryně životního prostředí Marina Silva.

Čtěte také: Rána pro Amazonii. Ministryně, která ji hájila, odchází

Dosud měli vědci a etnografové za to, že poslední zcela izolované kmeny, jejichž zvyky a chování zůstávají neprobádané, žijí na Andamanských ostrovech v Indickém oceánu.

Neprobádaný svět v Indickém oceánu

Jde například o Sentinelce, kterých je několik stovek. Odmítají veškerý kontakt s okolním světem a jsou velmi agresivní: nedávno usmrtili dva rybáře, kteří se dostali do blízkosti jejich vesnice.

Žijí jako lovci a sběrači na úrovni doby kamenné.

Zájem o Sentinelce a další "zapomenuté" kmeny oživila na konci roku 2004 vlna tsunami, která zničila velkou část Andamanských ostrovů i nedalekých Nikobarských ostrovů.

Když indická helikoptéra zjišťovala, zda Sentinelci přežili tsunami, stala se také terčem jejich šípů. 

autor: gaz, man, Reuters | 30. 5. 2008 10:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama