Občanství není cár papíru. Test je třeba

Lenka Málková
29. 3. 2006 9:31
Berlín - Německá vláda zvažuje zavedení speciálního celostátního testu pro cizince. Podle kritiků by jím neprošla řada univerzitních studentů.

Většina z nás pravděpodobně ví, jaké je hlavní město Německa. Berlín. Samozřejmě. Ale co třeba otázky: "Jaká schůze se v roce 1848 konala ve Frankfurtu? Jmenujte tři německá pohoří? Nebo: "Který německý lékař učinil v roce 1895 revoluční objev?"

Test hodný studenta vysoké školy

V případě, že na podobné otázky neodpoví cizinec žijící v Německu, protože netuší, že oním zasedáním z roku 1848 byla schůze Národního shromáždění a známým objevitelem Wilhelm Conrad Rentgen, občanství nezíská. Německá vláda totiž zvažuje zavedení speciálního testu pro cizince, píše dnešní International Herald Tribune.

Náš západní soused tak opět mluví o zpřísnění imigračních zákonů. Zatímco vládnoucí konzervativní strana kancléřky Angely Merkelové podobný postup schvaluje, levice a zástupci cizinců v zemi se k dalšímu zpřísnění imigračních zákonů staví skepticky.

Test čítající sto otázek vypracovali experti ze spolkové země Hesensko a berlínská vláda ho hodlá uvést v platnost po celé zemi. Kritici však argumentují: "Podobný test by měla problém složit řada univerzitních studentů!"

Přistěhovalci Evropu trápí i zachraňují

Debata kolem připravovaného testu však jasně ukazuje, nakolik je problém přistěhovalectví pro Evropu klíčový. Přistěhovalci, pocházející ve většině případů z muslimských zemí Afriky a Asie, zvyšují v Evropě obavy z terorismu a islámského extremismu.

V Německu žije početná komunita Turků, kteří se jen těžko integrují do společnosti.
V Německu žije početná komunita Turků, kteří se jen těžko integrují do společnosti. | Foto: www.dw-world.de

Před pár týdny zažilo podobnou debatu kdysi liberální Nizozemí. Jazykový a vědomostní test plus dvouhodinový snímek ukazující způsob života v zemi přijde každého z žadatelů na 420 dolarů. Dozví se tak, jak si zřídit bankovní účet, co je to nudistická pláž nebo že dvojice líbajících se mužů není nic zvláštního.

Také v "zemi tulipánů" se však našli kritici tohoto plánu. "Snímek lidem jasně vzkazuje: Nejezděte sem, pokud by vaše náboženské přesvědčení bylo v kontrastu s životním stylem naší země!"

Merkelová: Občanství není jen cár papíru

Německo řeší otázku přistěhovalectví již řadu let. V zemi se totiž nachází početná, více než dvoumilionová komunita Turků, povětšinou odmítajících jakoukoliv integraci do společnosti.

Foto: Reuters

V roce 2000 proto parlament přijal zákon, díky němuž každá osoba narozená v Německu zahraničním cizincům může po dosažení plnoletosti požádat o německé občanství. O pět let později vláda zákon prodloužila a žádost podmínila znalostí jazyka a kultury.

Kancléřka Angela Merkelová tehdy prohlásila: "Nemůžeme udělovat občanství bez mrknutí oka. Jde o víc než pouze cár papíru," prohlásila Merkelová.

Již začátkem tohoto roku zavedla spolková země Bádensko-Württembersko tzv. muslimský test.

"Jak byste se zachovali v případě, že by váš syn byl gay?" "Dovolili byste své dceři, aby navštěvovala kurzy plavání?" Nebo: "Co uděláte, pokud se vaše dcera rozhodne vzít si muže jiného vyznání?" "Víte, že osoby z vašeho okolí plánují teroristický útok. Co učiníte?"

To jsou jen některé z celkem třiceti otázek, které se v dotazníku objevují.

Výsledky "testu" by měly ukázat, jak dalece jsou žadatelé ochotni přistoupit na německý způsob života a integrovat se.

Kritici: Test se dá obejít. Nic neřeší

"Můžeme se lidí ptát na ústavní práva a oni správně odpoví. Nic to však neříká o tom, co si o naší ústavě myslí," kritizuje podobné testy poslanec Strany zelených Volker Beck.

Debata se navíc otevírá v okamžiku, kdy německý statistický úřad varuje před dramatickým poklesem porodnosti v zemi. Podle jeho prohlášení se v uplynulém roce narodilo v Německu nejméně dětí od konce druhé světové války. Celá čtvrtina porodů pak připadá na cizince.

V době demografické krize a rapidního stárnutí populace tak celá debata podle Steffena Angenendta z Mezinárodního migračního programu "vysílá cizincům špatný signál." "Potřebujeme přistěhovalce a potřebujeme se jim patřičně věnovat," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy