Homosexuální kněží se bouří

Red Zah
15. 12. 2005 10:40
Řím - Jsme sice gayové, ale zároveň dobří služebníci Boha, upozornili katolickou církev italští kněží.
Polský kněz Jarek Cielecki ukazuje oficiální vatikánský dokument, který stanovuje podmínky pro kněží.
Polský kněz Jarek Cielecki ukazuje oficiální vatikánský dokument, který stanovuje podmínky pro kněží. | Foto: Reuters

Skupina homosexuálních knězů z Itálie sepsala otevřený dopis, ve kterém zareagovala na oficiální dokument, kterým Vatikán na konci listopadu fakticky zakázal vysvěcování homosexuálů.

"Připadáme si jako nemilované a nechtěné děti," napsali kněží v otevřeném dopise, který na svých stránkách zveřejnila italská katolická zpravodajská agentura Adista. Podle ní se pod dopis podepsalo několik desítek kněží a příslušníků různých řádů. Na webových stránkách se však neobjevily jejich podpisy ani seznam jmen.

Nejsme posedlí sexem

Agentura Adista byla v listopadu prvním, kdo informoval o novém dokumentu Vatikánu, v němž se katolická církev postavila proti vysvěcování těch, kdo mají "hluboce zakořeněné homosexuální tendence".

PŘEČTĚTE SI: Církev: Kdos přemohl homosexualitu, vítej

"Nemáme větší problém žít čestně a v celibátu, než mají heterosexuálové. Homosexualita totiž není synonymum pro nekontrolovatelný chtíč," napsali signatáři v otevřeném dopise. "Nejsme posedlí sexem a naše homosexuální tendence nijak nenarušila naše psychické zdraví."

Známe utrpení odstrkovaných

Homosexuální kněží tvrdí, že jejich menšinová sexuální orientace jim nebrání v tom, aby dobře vykonávali své poslání. Ve svém protestním dopise však jdou ještě dál. "Považujeme svou homosexualitu za obohacení, protože díky ní známe pocity těch, kdo jsou odstrkováni na okraj společnosti a trpí kvůli tomu."

Jak se k homosexualitě staví ostatní církve, NAJDETE ZDE

Vatikánský dokument vyvolal velké spory mezi konzervativci a liberály v katolické církvi. Aktivisté za práva gayů dokonce obvinili církev, že chce homosexuály očernit kvůli skandálu, který ve Spojených státech vyvolala odhalení o pedofilních kněžích.

 

Právě se děje

Další zprávy