Francouzi už si nebudou rovni

opa
16. 12. 2005 14:08
Paříž - Francouzský ministr pro rovné příležitosti Azouz Begag chce shromažďovat data o menšinách a změnit tak dosavadní ústavní zvyklosti.
Foto: Reuters

Begag, první syn alžírského imigranta, který se stal členem francouzské vlády, má za to, že nedávné nepokoje Francii natolik změnily, že je třeba přistoupit k podstatným změnám v současném pojetí integrace přistěhovalců. Jak uvedl v rozhovoru pro deník International Herald Tribune, nastal čas kvantitativně vyjádřit národnostní pestrost.

Ústava brání shromažďování údajů

Podle francouzské ústavy je ovšem zakázáno shromažďovat data o osobách na základě rasy, barvy kůže a náboženství. Ministr hodlá při sčítání lidu pokládat otázku na místo narození rodičů.

"Má filozofie je přenést rovnost z říše národních mýtů do reality pomocí boje s diskriminací a lepšího vzdělání a zaměstnání pro menšiny," řekl Begag. Jak dále uvedl, předpokladem pro tyto změny je znalost skutečných národnostních poměrů ve Francii. Firmy a univerzity musí mít přehled o tom, jak francouzská multikulturní společnost vlastně vypadá.

Prohlédněte si naší interaktivní grafiku: Francouzské nepokoje den po dni

Co je jinde samozřejmost, ve Francii neplatí

Zjišťování národnostního složení obyvatelstva je v jiných zemích samozřejmostí, ovšem ve Francii je s ohledem na tradici a historické zkušenosti zakázáno. Francouzi si ještě dobře pamatují na deportace desetitisíců Židů z druhé světové války, opírající se o statistiky francouzské policie.

Begag se ale domnívá, že se zaznamenávání místa narození rodičů nebude problém. "Ke jménu člověka nemůžeme přiřadit údaj o barvě pleti, rase, nebo náboženství, ale místo narození je v pořádku," řekl.

Kromě samotných databází Begag navrhuje i zvláštní označení pro firmy, které jsou prokazatelně přívětivé k menšinám.

Myšlenkou rovnosti otřásly nepokoje

"Jsme na přelomu," uvedl Begag v rozhovoru pro International Herald Tribune. "Republikánská představa rovnosti je v procesu modernizace a vyrovnává se s realitou národnostně pestré společnosti," dodává.

Myšlenka rovnosti byla při nedávných nepokojích na francouzských předměstích silně otřesena. Výtržnosti poukázaly na diskriminaci přistěhovalců, nezaměstnanost, deziluzi mládeže a její vyloučení ze společnosti. 

PŘEČTĚTE SI: Ve Francii zase hořely stovky aut

Pokud se podaří návrh prosadit, Begagův systém databází by měl ulehčit sledování vývoje národnostního složení zaměstnanců ve firmách. Ministr hodlá už příští rok v této věci zahájit spolupráci s předními francouzskými firmami L'Oreal, Axa, Eau de Paris a SNCF.

Zavedení databází by také pomohlo prosadit zákon nutící televizní společnosti zohlednit na obrazovce národnostní složení obyvatelstva. Begag prozatím nepočítá se sankcemi za případná porušení, doufá ale, že televize by samy provedly změny z ekonomických důvodů.

Průzkumy krotí optimismus

Ministr Begag je optimistický a doufá, že se situaci podaří zlepšit. "Jsem přesvědčený, že věci se změní. Prezidentské a parlamentní volby v roce 2007 nás otestují," řekl. "V roce 2007 Francie barev vejde do parlamentu," dodal.

Ministrův optimismus nicméně naráží na nedávný průzkum veřejného mínění, podle kterého se šest z deseti respondentů domnívá, že ve Francii je příliš mnoho imigrantů. Zároveň, jak uvádí deník Le Monde, 29 procent obyvatel si přeje, aby na prezidenta kandidoval vůdce ultrapravicové Národní fronty Jean-Marie Le Pen.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 28 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy