Brusel podpoří legální přistěhovalce

ČTK
21. 12. 2005 19:48
Brusel - Evropská komise připravila plán, který má zabránit ilegální migraci. Sezóním pracovníkům umožní získat několikaměsíční pracovní povolení.

Afričané sklízející úrodu z evropských polí a sadů by napříště měli dostat několikaměsíční pracovní povolení, platná po několik let, aby nebyli vystaveni pokušení zůstat i po sklizni v Evropské unii. Podobně počítačoví experti z Indie by se směli se "zelenou kartou EU" volně přesouvat z jedné odbočky firmy do druhé, i když leží v jiné zemi společenství.

Legální ekonomická migrace

I s těmito opatřeními počítá Evropská komise, která dnes, po téměř roční debatě, přijala akční plán legální ekonomické migrace pro léta 2006 až 2009. Ačkoliv jde zatím jen o "jízdní řád" budoucích návrhů, komise vstupuje na půdu, vyhrazenou až dosud členským zemím. Například Německo v minulosti dávalo najevo, že nestrpí, aby Brusel rozhodoval o kvótách přistěhovalců.

Foto: Aktuálně.cz

Migrace hýbe stále více ekonomikou ČTĚTE ZDE

"Bude záviset na každém členském státu, aby rozhodl o počtu přistěhovalců. Respektuji tyto pravomoci. Ale je důležité, aby všichni legální přistěhovalci měli v celé unii zaručená stejná práva," zdůraznil místopředseda EK Franco Frattini, který spolu s komisařem Vladimírem Špidlou strategii předložil.

Integrace přistěhovalců je nutná

Záměrem je i lákat cizí mozky do unie, odkud výzkumníci prchají za lepšími podmínkami do zámořských laboratoří, jasnějšími pravidly hry omezit práci načerno a také podpořit integraci přistěhovalců do evropské společnosti. Palčivost problému předvedly nedávné nepokoje na předměstích francouzských měst.

Foto: Aktuálně.cz

"Nové návrhy mají omezit práci načerno, která představuje zbraň hromadného ničení proti sociálním standardům i hluboký sociální dumping," vysvětloval Špidla.

Podle komisaře je ekonomická migrace realitou, ale jde o to, zda ve své nelegální podobě zůstane problémem, anebo se díky lepší koordinaci stane pro EU příležitostí. Migranti navíc většinou přijímají práci, kterou nechtějí vykonávat ani evropští nezaměstnaní. Nehrozí ani zvýhodnění občanů třetích zemí před "nováčky", čelícími omezením v přístupu na pracovní trh ve většině původní "patnáctky".

PŘEČTĚTE SI: Malta imigranty loví, hostit je odmítá

Společný problém s migrací podle komise vyžaduje i společný přístup k řešení. Formálně se EK odvolává na haagský program spolupráce v oblastech vnitra a justice, schválený členskými státy i s požadavkem vůči EK na plán pro legální migraci.

Koordinace mezi členy EU

Společná pravidla, počítající například s jednotnou žádostí o povolení k pobytu a o pracovní povolení, mají umožnit pružně reagovat na poptávku pracovního trhu po pracovních silách ze zahraničí. Příští rok se záměry mají vyjasňovat, konkrétní návrhy míní Frattini a Špidla předložit následující rok. Ve hře budou čtyři směrnice, vymezující podmínky pro vstup a pobyt různých kategorií pracovníků, které budou vyžadovat jednomyslný souhlas "pětadvacítky".

Foto: Reuters

Evropa stárne, podle prognóz jí v polovině století bude oproti loňskému roku chybět 52 milionů lidí v produktivním věku. Některé státy jako Německo, Itálie či Maďarsko tento pokles již pociťují. Ale 54 procent vystěhovalců ze Středomoří, severní Afriky a Blízkého východu s vysokoškolským vzděláním se usadilo v Americe, Kanadě a Austrálii, zatímco Evropa láká hlavně málo kvalifikované síly (84 procent těchto přistěhovalců).

Brusel chce hlídat uprchlíky satelitem NAJDETE ZDE

Přistěhovalci podle dat k 1. lednu 2004 tvořili 3,5 procenta populace EU. Rozměry nelegální migrace a práce načerno se pouze odhadují. Loni státy EU přijaly okolo 650.000 rozhodnutí o vyhoštění občanů třetích zemí, ale podařilo se jim prosadit jen třetinu.

#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy