Brusel chce hlídat uprchlíky satelitem

Red Zah, ČTK
30. 11. 2005 14:39
Brusel - Pobřežní hlídky ve Středomoří, špionážní satelity sledující pohyb nelegálních migrantů, stamiliony eur na ostrahu hranic. Takový je plán boje proti ilegální migraci, který představila Evropská komise.

Návrh, společně vypracovaný komisaři pro vnitro, vnější vztahy a rozvojovou pomoc, reaguje na potřebu Unie lépe zvládat toky nelegální i legální  migrace.

Kritické Středomoří

Síť hlídek ve Středomoří a satelitní sledování severoafrických přístavů, odkud migranti vyrážejí k evropským břehům, by podle místopředsedy komise Franka Frattiniho mohla zachránit řadu lidských životů.

Detailnější analýza vytvoření takové sítě a pilotní projekt by se měly objevit napřesrok. Komisař navrhuje zřídit pod patronací agentury EU pro ostrahu hranic i týmy expertů, coby "útvar rychlého nasazení" v případě problémů v členských či partnerských zemích.

Evropská strategie se má opírat i o usnadnění legálního přistěhovalectví, odpovídajícího poptávce na evropském trhu. Ale za podmínky, že zainteresované státy uzavřou s EU readmisní dohody, usnadňující vrácení nežádoucích migrantů. A také o větší dávku pomoci zemím, odkud migrace pramení či přechází.

O vlivu migrace na ekonomiku ČTĚTE ZDE

"Dostanou-li mladí lidé šanci doma, nebudou mít důvod odcházet. Hlavní výzvou je tedy pomoci ke snížení chudoby, k rozvoji ekonomiky, ale i k obraně lidských práv. Pokud lidé nemohou říci svůj názor, je to důvod pro odchod," uvedla Ferrerová-Waldnerová.

EK chce do konce roku uzavřít kontrakty za 30 milionů eur na 26 projektů, týkajících se migrace, v druhé vlně má být ve hře 40 milionů. "Chceme dělat více, ale zapotřebí jsou finance. Bez dohody o budoucích rozpočtech ovšem nevíme, jak budeme pokračovat," upozornila Ferrerová-Waldnerová.

Další  na řadě - východní Evropa

EU dělá starosti nejen Středomoří, ale i východní Evropa. Komisařka má ještě dnes v Oděse odstartovat společný ukrajinsko-moldavský projekt zaměřený na potírání obchodu s lidmi na společné hranici.

Dosavadní snahy o lepší zvládání nelegální a legální migrace podle skeptiků nevedly k přesvědčivým výsledkům. Frattini však argumentoval, že na rozdíl od minulosti jsou nyní členské státy opravdu ochotny postoupit mnohem dále v koordinaci na evropské úrovni. První reakci na návrhy se ve čtvrtek dozví od ministrů vnitra a spravedlnosti EU.

"V Hampton Court navrhli šéfové států vytvořit evropský migrační fond se 400 miliony eur. Ale není to komise, která určí příspěvky členských států. O tom, po politickém zadání, musejí rozhodnout vlády," vysvětloval Frattini. Zájem o projekt prý už projevilo Španělsko, Malta, Řecko, Itálie a Francie. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Stíhání Babiše mladšího v kauze Čapí hnízdo definitivně skončilo

Trestní stíhání premiérova syna Andreje Babiše mladšího v případu Čapí hnízdo definitivně skončilo. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman přezkoumal a ponechal v platnosti usnesení o zastavení stíhání. Celková důkazní situace neprokazuje, že by se Babiš mladší aktivně podílel na procesu získání dotace spolufinancované z evropských zdrojů. 

před 41 minutami

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy