Chirac: O minulosti kolonií pravdivě

5. 1. 2006 0:02
Paříž - Francie by měla změnit zákony, které vyzývají k pozitivnímu vykreslení její koloniální minulosti ve školách. Prohlásil to ve středu ve svém novoročním projevu prezident Jacques Chirac.  

"Současný text zákona rozděluje Francouze. Musí být změněn, protože právo nemá psát historii," řekl Chirac. Dotyčný zákon byl přijat loni v únoru a po listopadových nepokojích se stal předmětem sváru. Opoziční socialisté jej chtěli změnit, ale návrh parlamentem neprošel.

Zákon obsahoval kontroverzní pasáž naléhající na učitele, aby zdůrazňovali "pozitivní roli francouzské přítomnosti v zámoří, zvláště v severní Africe."

Zákon vyvolal vlnu nesouhlasu

Tato formulace vyvolala žhavé diskuse o tom, zda se Francie, jejíž vláda v Indočíně a Alžírsku skončila krvavými válkami, vůbec nějak poučila ze své koloniální éry.

Ministr vnitra Nicolas Sarkozy, kterého bouřící se mládež v listopadu obvinila z koloniálního přístupu, musel před Vánoci zrušit oficiální návštěvu zámořských departementů právě kvůli nevoli ohledně zákonné formulace.

PŘEČTĚTE SI: Francouzi si už nebudou rovni 

V severní Africe, kde francouzská koloniální vláda skončila krvavou válkou za nezávislost Alžírska, vydání zákona způsobilo pozdvižení. V oblasti jsou stále živé vzpomínky na desetitisíce Alžířanů zabitých francouzskou armádou.

Otevřeně i o stinných stránkách historie

Chirac, který vyzval ke zřízení komise, která by se problémem zabývala, zároveň oznámil, že předseda dolní komory parlamentu navrhne nový text zákona, který by měl "uklidnit náladu a sjednotit národ."

"Můžeme být hrdí na naši historii, lemovanou tolika úspěchy a pozitivy. Ale teprve tehdy můžeme říci, že si s historií rozumíme, až uznáme, že má i své stinné stránky, a že se i naše země dopustila přehmatů," řekl Chirac.

Vláda po nepokojích pod tlakem

Francouzská vláda se dostala pod tlak v návaznosti na rozsáhlé nepokoje, které propukly v mnoha francouzských městech loni v listopadu. Výtržnosti otřásly celou společností a vyvolaly diskuse o rasismu, nezaměstnanosti a imigrační politice.

Interaktivní grafiku nepokojů ve Francii si prohlédněte ZDE

Chirac v projevu také uvedl, že vláda zrychlí boj proti zločinu a zdvojnásobí úsilí v boji proti ilegální imigraci. Zároveň řekl, že vláda udělá vše pro to, aby mládež z chudých předměstí měla stejné šance jako ostatní mladí lidé.

"Budu neústupný pokud jde o hodnoty vyznávané republikou: boj proti rasismu, proti antisemitismu, proti diskriminaci," řekl. 

 

Právě se děje

Další zprávy