Obamův paradox. Bude-li bombardovat Sýrii, nepůjde o Asada

Martin Novák Martin Novák
25. 8. 2014 13:20
Fanatický Islámský stát ovládá území větší, než je Česko
Americké nálety se zřejmě rozšíří do Sýrie a terčem přitom nebude diktátor Bašár Asad.
Americké nálety se zřejmě rozšíří do Sýrie a terčem přitom nebude diktátor Bašár Asad. | Foto: Reuters

Damašek/Washington - Před rokem, 21. srpna 2013, dopadly na opozicí ovládanou damašskou čtvrť Ghúta granáty naplněné sarinem.

Analýzy potvrdily, že se jednalo o útok chemickými zbraněmi, a podezřelým byl režim syrského prezidenta Bašára Asada.

Americký prezident Barack Obama několik dní zvažoval letecké údery na Sýrii, zaměřené proti Asadovi a jeho armádě.

Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Rozkaz k útoku nedal, po dohodě s Ruskem syrská vláda odevzdala své zásoby chemických látek mezinárodním inspektorům ke zničení.

Teď se hovoří o amerických náletech opět. Ale jaká to změna po pouhém roce! Nemá jít o zásah proti Asadovi, ale proti těm, kteří bojují proti němu!

Paradoxní obrat způsobily úspěchy Islámského státu (IS). Fanatické islamistické organizace, která od podzimu triumfálně táhne východní Sýrii a západním Irákem.

Hrozba nabobtnala do obrovských rozměrů.

Islámský stát má přes padesát tisíc bojovníků. V Iráku ukořistil moderní americkou výzbroj, včetně mnoha vojenských terénních vozidel Humvee. V Sýrii například ruské tanky T-62.

Kontroluje ropná a velká města v Iráku i Sýrii. Vyhlásil chalífát, ve kterém přestala existovat irácko-syrská hranice.

Do svých řad rekrutuje stovky Evropanů a mužů ze všech koutů světa. K výzbroji organizace náleží i nenávistná ideologie, k níž patří i stínání hlav a nemilosrdné masakry všech, kteří se jí postaví nebo jsou považováni za nepřátele.

Území, které Islámský stát ovládá, je mnohem větší než rozloha České republiky. Nebezpečí se zdá být větší, než kdy představovala Al-Káida v Afghánistánu a Pákistánu.

Američané provedli během srpna několik desítek náletů na pozice IS a napomohli tím k tomu, že islamisté ztratili kontrolu nad mosulskou přehradou na Tigridu. Kdyby ji zničili, ohrozili by život statisíců, ne-li milionů lidí v Iráku. Teď ji kontrolují Kurdové.

K porážce Islámského státu to ale nebude stačit ani zdaleka. Možná totiž nebudou stačit ani zásahy v Iráku. Proto ten možný paradox, že americké nálety se rozšíří do Sýrie a terčem přitom nebude diktátor Bašár Asad.

"Může být Islámský stát zničen, aniž by byla zasažena i jeho část operující v Sýrii? Odpověď zní ne," říká jasně šéf sboru náčelníků štábů americké armády Martin Dempsey.

Nepřítel, který musí být poražen

Mezi ty, kteří volají po leteckých úderech na Islámský stát v Sýrii, je americký senátor a bývalý kandidát na prezidenta John McCain. "Je to nepřítel, který musí být poražen. Ne zastaven, ale poražen," říká senátor.

John McCain.
John McCain. | Foto: Reuters

Byl to právě McCain, který loni velmi hlasitě volal po útoku na Asadovy pozice a kritizoval Obamu za to, že vojensky nepomůže umírněným syrským povstalcům.

Asadův režim zpočátku extremisty nechával na pokoji, protože bojovali i proti umírněné opozici a tím přispívali k jejímu oslabení. Navíc mohl Damašek prezentovat potlačování povstání jako boj proti teroristům a radikálním islamistům.

S čím ale syrská vláda nepočítala - stejně tak jako žádná jiná -, byl úspěch Islámského státu v Iráku. Jeho bojová strategie se podobá té, se kterou slavil v devadesátých letech úspěch Tálibán v Afghánistánu. Útoky na pozice nepřátel z několika směrů a v několika po sobě jdoucích vlnách.

Vojáci irácké armády v Mosulu dlouho odolávali, ale posléze kapitulovali a stáhli se. Ani syrská armáda není schopná na východě země ubránit své základny, takže islamistům padají do rukou další a další zbraně.

Článek vyšel v pondělí 25. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

_____

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!


 

Právě se děje

Další zprávy