Islámský stát je jako hejno kobylek. Teď ho bombardují USA

Martin Novák Martin Novák
8. 8. 2014 15:05
Americké letectvo poprvé provedlo nálety na pozice islamistických fanatiků, postupujících vítězně Irákem a Sýrií.
Ozbrojenci z Islámského státu na kontrolním stanovišti v Iráku.
Ozbrojenci z Islámského státu na kontrolním stanovišti v Iráku. | Foto: Reuters

Bagdád/Damašek - Američané se vrátí do Iráku dříve, než si asi představovali.

Pouhých dva a půl roku po stažení posledních bojových jednotek Barack Obama rozhodl o tom, že proti nezadržitelně postupujícím extremistům z organizace Islámský stát zasáhnou americké bombardéry.

Hned den poté se tak stalo. Podle Pentagonu dnes letectvo bombardovalo pozice dělostřelectva Islámského státu u města Irbíl. Nálet provedly dva letouny F-18.

Islámský stát (dříve nazývaný Islámský stát v Sýrii a Levantě, ISIL) připomíná hejno kobylek, které se prohání krajinou a zanechává za sebou spoušť. V tomto případě dobyté území.

Namísto toho, aby irácká armáda fanatické islamisty vytlačovala, děje se pravý opak. Je to Islámský stát, kdo triumfuje. Jak v Iráku, tak v sousední Sýrii.

V posledních dnech se stáhla před jeho ozbrojenci i kurdská domobrana, takže do rukou islamistů padlo nejen největší irácké křesťanské město Karakúš, ale i oblast obývaná náboženskou komunitou jezídů.

Demonstrace křesťanů proti Islámskému státu v Bagdádu.
Demonstrace křesťanů proti Islámskému státu v Bagdádu. | Foto: Reuters

Desítky tisíc křesťanů jsou na útěku a jezídové, několik dní přežívající bez jídla a vody v hornaté oblasti, jsou stále v nebezpečí.

"Je to humanitární katastrofa. Lidé prchají jen s tím, co mají na sobě," uvedl patriarcha chaldejské katolické církve v severním Iráku Louis Sako.

Islámský stát nechce mít nic společného s žádnou menšinou. Křesťany už vyhnal z Mosulu, je nepřátelský vůči šíitským muslimům a jezídy muslimští radikálové dávno považují za vyznavače Satana, takže jim reálně hrozil masakr.

(Před IS však prchají i sunnitští muslimové v Iráku i Sýrii).

Foto: Jiří Kropáček

V Sýrii ISIL za poslední dva týdny dobyl dvě armádní základny syrské armády. Pobil několik stovek vojáků věrných režimu Bašára Asada.

Ve čtvrtek se na internetu objevila videa, jak bojovníci Islámského státu mrtvým Asadovým vojákům uřezávají hlavy a pak je házejí na hromadu.

Syrský prezident původně Islámský stát toleroval jako organizaci, která narušuje jednotu mezi povstalci a umožňuje mu vydávat jeho potlačování opozice za boj proti terorismu. Teď se ale organizace, kterou toleroval, obrací proti němu.

Islámský stát činí silným dvě skutečnosti.

Zaprvé kontroluje několik ropných nalezišť v Sýrii a Iráku, takže nemá nouzi o peníze.

Zadruhé se v obou zemích dostal dobytím kasáren a základen k velkému počtu zbraní. V Iráku amerických, v Sýrii převážně ruských.

Podle syrských zdrojů a iráckých zdrojů, shrnutých v časopise Foreign Policy, organizace ropu přes prostředníky prodává na mezinárodní trh, přibližně 80 000 barelů denně.

Ačkoliv jde o prodej pod cenou, Islámskému státu podle různých odhadů denně plyne z ropy částka od dvou do osmi milionů dolarů.

Ve střední Sýrii se džihádisté zmocnili dokonce i naleziště zemního plynu v provincii Palmyra. Až po tuhém boji a za cenu velkých ztrát ji syrská armáda dobyla zpět.

I bez toho ale Islámský stát kontroluje přibližně pětatřicet procent syrského území.

Pro kohokoliv - ať už Sýrii, Irák, nebo Spojené státy - bude složité džihádisty z jejich "chalífátu" vytlačit, pokud budou mít stále k dispozici ropu a peníze, které přináší.

 

Právě se děje

Další zprávy