Washington - Boj o Bílý dům nabírá na zajímavosti: po mnoha měsících začínají klíčoví kandidáti na post amerického prezidenta přicházet o své stabilní pozice v průzkumech veřejného mínění.
Největší změny panují uvnitř demokratické strany. Šest týdnů před startem primárek klesla bývalé první dámě Hillary Clintonové podpora o celých deset procentních bodů na 38 %. Její náskok před hlavním stranickým rivalem, senátorem Barackem Obamou, se tak výrazně ztenčil, neboť jediný kandidát černé pleti si naopakl polepšil z 25 na 27 procentních bodů.
Bývalý senátor John Edwards ze Severní Karolíny zůstal na třetím místě se 13 %. Získal bod navíc.
"Clintonová má za sebou několik špatných týdnů. Jako hlavního favorit voleb je terčem úplně všech. Chovají se k ní, jako by už úřad zastávala," soudí John Zogby, jehož společnost s agenturou Reuters průzkum připravila.
Herec starostu zatím neohrožuje
Uvnitř republikánské strany je trend zatím opačný. Stranický favorit a Rudy Giuliani zvýšil svůj náskok před někdejším senátorem a hollywoodským hercem Fredem Thompsonem na 14 bodů.
Ještě minulý měsíc přitom bývalý newoyrský starosta vedl jen o osm bodů, měl 28 a Thompson 20 procent. Teď je skóre 29-15.
Změny zaznamenala nicméně třetí příčka na žebříčku republikánských kandidátů. Mike Huckabee přeskočil Mitta Romneye, když získal 11 procent.
Obezřetní musejí být oba bývalí guvernéři před senátorem Johnem McCainem, který si podle nového průzumu s devíti body vede stejně jako Romney.
Nerozhodnutí voliči na obou stranách
Oba politické tábory čelí společnému problému: velké procento voličů je stále nerozhodnutých. U republikánů jejich počet dokonce vzrostl na 21, u demokratů se drží na 14 procentech.
To umožňuje, aby se politické karty ještě více zamíchaly. "Na obou stranách sledujeme opravdový pohyb," řekl Reuters John Zogby.
Dostupné statistiky dokazují, na koho se kandidáti chtějí soustředit. Zatímco Clintonová je oproti Obamovi populárnější u voličů starších 35 let o 20 bodů, vede on o 30 procent u mladší části populace.
Jí fandí o 18 procent více žen, u něj je znatelná popularita u voličů černé pleti: o 14 procent. Mužské voliče rozdělují kandidáti Obama a Clintonová na dva rovnoměrné tábory.
U republikánů jsou klíčoví voliči, kteří se považují za konzervativní. Giuliani jejich přízeň mírně ztratil, zejména kvůli svým kladným postojům k právu na potrat. I tak má ale 28procentní podporu, což je dvakrát více než druhý Thomspon.
V případě "velmi konzervativních" voličů je tomu však přesně naopak. Thompson má 28, Giuliani 13 procent.