Obama pohrozil Putinovi odplatou za hackerské útoky. Reagan by se obracel v hrobě, řekl také

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2016 22:08
Donald Trump nevěří tomu, že by ruští hackeři na pokyn Kremlu chtěli ovlivnit americké volby. Podle něj stížnosti začaly až po porážce Hillary Clintonové.
Barack Obama a Vladimir Putin na summitu G20.
Barack Obama a Vladimir Putin na summitu G20. | Foto: Reuters

Washington – Spojené státy neponechají bez odpovědi vměšování ruských hackerů do amerických voleb, pohrozil odcházející prezident USA Barack Obama.

Moskva tato obvinění popírá, nově zvolený prezident Donald Trump je zpochybňuje.

"Je jasné, že když se cizí vláda, ať je jakákoliv, pokouší zasahovat do našich voleb, tak musíme jednat. A uděláme to – v místě a době, o které sami rozhodneme," prohlásil prezident Barack Obama v rozhlasovém rozhovoru, jehož výňatky byly zveřejněny ještě před odvysíláním celého interview stanicí NPR.

Obama uvedl, že některé odvetné kroky budou explicitní a veřejné, zatímco jiná opatření taková být nemohou. "Pan Putin si je dobře vědom mých pocitů, protože jsem s ním o tom přímo mluvil," řekl.

Povahu odvetných kroků blíže neupřesnil.

Prezident, jehož mandát skončí příští měsíc, nejspíše bude čelit dotazům na toto téma na páteční tiskové konferenci před odletem na dovolenou na Havaji.

Silné podezření mají CIA i FBI

Ředitel CIA John Brennan podle listu The Washington Post napsal svým spolupracovníkům dopis, v němž hovoří o "silné shodě" se šéfy ostatních tajných služeb. "V tomto týdnu jsem se sešel se šéfem FBI Jamesem Comeyem a DNI Clapperem. Panuje mezi námi silná shoda o rozsahu, povaze a záměrech Ruska při vměšování do našich zpravodajských služeb," citoval americký list z dopisu.

"Shodli jsme se na tom, že naše organizace musejí spolu s dalšími dokončit důsledné vyšetření této otázky, které nařídil prezident Obama a které vede DNI," napsal Brennan.

Donald Trump ve čtvrtek zpochybnil roli Ruska na kybernetickém útoku proti serverům Demokratické strany. Trump si na Twitteru také položil otázku, proč Obama s reakcí na hackerský skandál tak dlouho otálel.

"Pokud hackerský útok podniklo Rusko či někdo jiný, proč Bílý dům čekal tak dlouho, než začal jednat? Proč si stěžují, až když Hillary Clintonová prohrála?" napsal Trump.

Budoucí prezident podle amerických komentátorů nemá pravdu, protože kritika chování Ruska se objevila už před listopadovými volbami. V říjnu například oficiálně obvinila Rusko z hackerských útoků Obamova vláda. Prezident Obama tehdy varoval ruského prezidenta Vladimira Putina před následky.

Při zářijovém summitu státu skupiny G20 v Číně Obama své stanovisko sdělil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Pak už k dalším útokům nedošlo, řekl Obama.

Odpovědi na otázku o Putinově osobní odpovědnosti za akce ruských hackerů, o níž v minulých dnech spekulovala americká média, se americký prezident vyhnul. Řekl ale, že hackerské útoky posvětili vysoce postavení lidé v Rusku. "Můžete sami odhadnout, zda by se tito lidé dokázali dopustit takové ničemnosti, že by rozhodovali bez Putina," řekl novinářům.

Bez Putina se v Rusku mnoho věcí neděje. Zranitelnost USA vůči Rusku a jiným mocnostem má přímou souvislost s mírou rozbrojů v americké společnosti, dodal.

Obama se kriticky vyjádřil na adresu republikánských voličů, kteří chovají sympatie ke kremelskému vládci. "(Republikánský prezident z 80. let) Ronald Reagan by se obracel v hrobě, kdyby znal průzkum, podle něhož třetina republikánských voličů Putina schvaluje," zdůraznil.

Rozhovor o útocích hackerů měl prý Obama i s čínským prezidentem Si Ťchin-pingem. Existují podle něj důkazy, že Čína tyto akce omezila, i když je nezastavila. "Mým úkolem zůstává varovat Rusko a ostatní, aby se k hackerským útokům neuchylovali," konstatoval prezident. V opačném případě budou některé americké odpovědi veřejné, o jiných se lidé nedozvědí.

Rusko pomáhalo Trumpovi zvítězit

Americké zpravodajské služby podle zdrojů tamních médií dospěly k závěru, že s postupem kampaně letošních prezidentských voleb věnovali ruští vládní představitelé zvýšenou pozornost snaze pomoci Trumpovi zvítězit.

Dokazuje to podle nich fakt, že ruští hackeři se dostali k datům obou politických stran, ale na veřejnost pustili jen informace o demokratické kandidátce Hillary Clintonové.

Rusko jakékoli obvinění z kybernetických útoků či z vměšování do voleb v USA odmítlo.

Televize NBC dříve oznámila, že američtí zpravodajci "s velkou mírou pravděpodobnosti" věří, že kybernetickou kampaň proti americkým volbám řídil osobně Putin.

 

Právě se děje

Další zprávy