Facebook vytáhl do boje proti hoaxům. Pravost podezřelých příspěvků bude prověřovat tým expertů

ČTK ČTK
15. 12. 2016 21:14
Největší sociální síť Facebook bude bojovat proti šíření falešných zpráv, takzvaných hoaxů. Uživatelé budou mít možnost nepravdivé zprávy označovat snadněji než nyní. Fakta budou ověřovat týmy expertů například z televize ABC nebo agentury Associated Press. Když odborníci vyhodnotí nesrovnalosti, objeví se u zprávy označení "sporné" s proklikem na vysvětlení výhrad.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Sociální síť Facebook připravuje řadu nástrojů, které mají blokovat šíření falešných zpráv. V New Yorku to oznámil viceprezident společnosti John Hegeman. Uživatelé budou mít možnost nepravdivé zprávy označovat snadněji než nyní a zpochybněná fakta pak budou prověřovat týmy expertů včetně televize ABC News nebo agentury Associated Press.

Pokud prověrka potvrdí faktické nesrovnalosti, objeví se u zprávy označení "sporné" s proklikem na vysvětlení výhrad. Nepravdivá zpráva nebude vyřazena, aby se síť vyhnula nařčení z cenzury. V seznamu příspěvků se ale posune dolů a nebude možné ji přeposlat.

Facebook chce rovněž zabránit tomu, aby si síťoví podvodníci přivlastňovali doménová jména skutečných médií.

Společnost Facebook byla v poslední době vystavena kritice za benevolentní přístup k falešným zprávám, které se ve stále větší míře na internetu objevovaly během kampaně před prezidentskými volbami. Překvapení Američané se například dozvídali, že kandidaturu Donalda Trumpa podpořil papež František nebo že federální agent vyšetřující e-mailovou kauzu Hillary Clintonové byl nalezen mrtev.

Sociologická společnost Pew Research Center ve čtvrtek zveřejnila výsledky průzkumu, podle něhož téměř čtvrtina Američanů, ať vědomě či nevědomě, přeposlala falešnou zprávu. Podle dvou třetin dotázaných takové informace vyvolávají zmatek o základních faktech probíhajících událostí.

 

Právě se děje

Další zprávy