Manáma - Přesně rok uplynul od prodemokratických protestů v Bahrajnu, během kterých zahynulo na 60 lidí. Bahrajnské království znovu "zadržuje dech," jak napsal tamní zpravodaj BBC.
Opozice totiž v předvečer výročí znovu vyšla do ulic. Agentura Reuters uvádí, že se průvod několika tisíců lidí zastavil jen asi kilometr od centra města.
Inspirovaní událostmi v Egyptě a Tunisku chtějí protirežimní aktivisté znovu vyvolat debatu o změně státního zřízení. Většina z nich pochází ze šíitské většiny, která ale ve vládě nad malým státečkem Perského zálivu nemá skoro žádný vliv. Vše drží v rukou sunnitská dynastie al-Chalífa.
"Neustoupíme," řekl agentuře AP Nader Abdul Imam, který během nočních potyček s policií zrovna hledal úkryt před slzným plynem.
Jeden z organizátorů demonstrací, politik z největší opoziční strany al-Wefaq, vyzval demonstranty ve vysílání BBC, aby se vyvarovali násilí. "Toto je nenásilné hnutí a mělo by takové i zůstat."
Vládnoucí monarcha, král Hamad Bin Isa al-Chalífa, se pokusil v lednu demonstranty "uchlácholit" několika ústavními změnami. Také nařídil, aby stát opravil zbořené šíitské mešity a vrátil práci těm, kteří ji kvůli demonstrování ztratili.
Dokonce si najal dva britské právníky, kteří mají dohlížet na změnu soudního systému.
Pro opozici a ochránce lidských práv je to ale málo. Množí se zprávy o systematickém mučení a zneužívání bezpečnostních složek.
Demonstranti před rokem na celý měsíc okupovali Perlové náměstí v centru hlavního města Manámy. Rozehnat se je podařilo až poté, co Saúdská Arábie a další státy zálivu vyslaly do Bahrajnu své vojáky.