Nová trať mezi Ázerbajdžánem, Tureckem a Gruzií urychlí cestování z Evropy do Číny. Rusku se vyhne

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2017 20:29
Ázerbajdžán, Turecko a Gruzii nyní porpojuje přes 820 kilometrů dlouhá železniční trať, země přišla na více než jednu miliardu dolarů (zhruba 22 bilionů korun). Nová trať tak urychlí cestování mezi Evropou a Čínou, vlaky by to měly zvládnout za 15 dní a cesta jimi vyjde o polovinu levněji než letecky.
Slavnostní otevření nové trati, která propojí Turecko, Ázerbajdžán a Gruzii.
Slavnostní otevření nové trati, která propojí Turecko, Ázerbajdžán a Gruzii. | Foto: Reuters

Baku - Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev společně se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem a předsedou gruzínské vlády Giorgim Kvirikašvilim v pondělí slavnostně zahájili provoz nové, přes 820 kilometrů dlouhé železniční tratě, která tyto tři země propojí.

Podle agentury Reuters trať mimo jiné poskytuje rychlejší nákladní i osobní dopravu mezi Evropou a Čínou, která zároveň obchází Rusko. Státy přišla na více než jednu miliardu dolarů (zhruba 22 bilionů korun).

Doposud tyto tři země spojoval ropovod Baku-Tbilisi-Ceyhan a plynovod Baku-Tbilisi-Erzurum, obchodní spojení bylo přesto mezi Tureckem a kavkazským regionem omezené. Očekává se tak, že nová železniční trať region ekonomicky oživí.

Spojení začíná v ázerbájdžánské metropoli Baku, odkud vlak jede do cílové destinace v tureckém městě Kars na severovýchodě země a cestou staví v gruzínském hlavním městě Tbilisi.

Nové spoje také urychlí cestování mezi Evropou a Čínou, které by nyní mělo trvat zhruba 15 dní, což je více než dvakrát rychlejší než stávající námořní doprava. Zároveň je spojení až o polovinu levnější než cena letecké dopravy.

Cestující mohou vlakem z Číny cestovat přes Kazachstán a dále trajektem přes Kaspické moře do přístavu v Baku, kde nasednou přímo do vlaků do Turecka a odtud dále do Evropy.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Evropská unie dala Google dva měsíce na zlepšení vyhledávání hotelů a letů

Evropská unie dala americké internetové společnosti Google dva měsíce na to, aby zlepšila vyhledávání hotelů a letů, a také aby vysvětlila, jak výsledky hledání řadí. Jinak jí hrozí sankce. Oznámila to Evropská komise (EK) a evropské úřady na ochranu spotřebitele. Praktiky nejpopulárnějšího vyhledávače na světě, který firma provozuje, dlouho vyšetřují antimonopolní úřady po celém světě. Některé z nich už mu vyměřily vysoké pokuty.

"Spotřebitelé v EU nemohou být při plánování dovolených uváděni v omyl. Musíme jim umožnit, aby se mohli rozhodovat na základě transparentních a nezaujatých informací," řekl podle agentury Reuters evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Google v reakci uvedl, že vítá dialog a ubezpečil, že s Evropskou komisí a spotřebitelskými úřady úzce spolupracuje. Ty si vyhradily, že pokud jeho návrhy na zlepšení nebudou dostatečné, budou se věcí dále zabývat a mohou přijít i se sankcemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy