Nová trať mezi Ázerbajdžánem, Tureckem a Gruzií urychlí cestování z Evropy do Číny. Rusku se vyhne

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2017 20:29
Ázerbajdžán, Turecko a Gruzii nyní porpojuje přes 820 kilometrů dlouhá železniční trať, země přišla na více než jednu miliardu dolarů (zhruba 22 bilionů korun). Nová trať tak urychlí cestování mezi Evropou a Čínou, vlaky by to měly zvládnout za 15 dní a cesta jimi vyjde o polovinu levněji než letecky.
Slavnostní otevření nové trati, která propojí Turecko, Ázerbajdžán a Gruzii.
Slavnostní otevření nové trati, která propojí Turecko, Ázerbajdžán a Gruzii. | Foto: Reuters

Baku - Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev společně se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem a předsedou gruzínské vlády Giorgim Kvirikašvilim v pondělí slavnostně zahájili provoz nové, přes 820 kilometrů dlouhé železniční tratě, která tyto tři země propojí.

Podle agentury Reuters trať mimo jiné poskytuje rychlejší nákladní i osobní dopravu mezi Evropou a Čínou, která zároveň obchází Rusko. Státy přišla na více než jednu miliardu dolarů (zhruba 22 bilionů korun).

Doposud tyto tři země spojoval ropovod Baku-Tbilisi-Ceyhan a plynovod Baku-Tbilisi-Erzurum, obchodní spojení bylo přesto mezi Tureckem a kavkazským regionem omezené. Očekává se tak, že nová železniční trať region ekonomicky oživí.

Spojení začíná v ázerbájdžánské metropoli Baku, odkud vlak jede do cílové destinace v tureckém městě Kars na severovýchodě země a cestou staví v gruzínském hlavním městě Tbilisi.

Nové spoje také urychlí cestování mezi Evropou a Čínou, které by nyní mělo trvat zhruba 15 dní, což je více než dvakrát rychlejší než stávající námořní doprava. Zároveň je spojení až o polovinu levnější než cena letecké dopravy.

Cestující mohou vlakem z Číny cestovat přes Kazachstán a dále trajektem přes Kaspické moře do přístavu v Baku, kde nasednou přímo do vlaků do Turecka a odtud dále do Evropy.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Izraelští poslanci nenašli nového premiéra, v březnu se budou konat další volby

Izraelským poslancům se ve středu ve stanoveném termínu nepodařilo najít příštího premiéra. Mimořádné volby, od letošního dubna už třetí, se tak budou konat v březnu 2020.

Debata o zákonu, který stanoví náležitosti příštích voleb, v parlamentu stále trvá. Volby by se podle agentury AFP měly uskutečnit 2. března.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy