Nigérie: Agip cílem útoku ozbrojenců

rst, ČTK
24. 1. 2006 18:49
Lagos - Devět mrtvých si vyžádal útok neznámých ozbrojenců na komplex italské ropné společnosti Agip na jihu Nigérie.
Domorodí obyvatelé v deltě Nigeru. Přes 20 milionů lidí zde žije na pokraji bídy. Všude kolem jsou viditelné znaky multimiliardového ropného průmyslu. Z nich ovšem vesničané nemají takřka nic.
Domorodí obyvatelé v deltě Nigeru. Přes 20 milionů lidí zde žije na pokraji bídy. Všude kolem jsou viditelné znaky multimiliardového ropného průmyslu. Z nich ovšem vesničané nemají takřka nic. | Foto: Reuters

Ozbrojenci vtrhli do komplexu společnosti Agip v jihonigerijském Port Harcourtu před polednem a ukradli peníze v hotovosti. Jeden ze zástupců firmy, podle agentury AFP, označil incident za loupežné přepadení.

V následném střetu s příslušníky bezpečnostních sil přišlo o život devět lidí, z toho sedm policistů.

Foto: Aktuálně.cz

Loupež nebo boj za lepší život?

Podle činitelů Agipu v Nigérii neexistují důkazy, že by tento útok byl součástí cílené vlny násilností, která v poslední době sužuje oblast delty Nigeru bohatou na ropu.

Mísní radikálové usilují o vyhnání zahraničních firem z delty Nigeru a o to, aby jim federální vláda prezidenta Oluseguna Obasanja poskytla větší podíl na ropných ziscích.#reklama

Únos cizinců snížil export

Série tamních útoků v posledních týdnech snížila nigerijský denní export ropy ve výši 2,4 milionu barelů o téměř deset procent a vyžádala si přinejmenším 20 lidských životů.

V deltě Nigeru ozbrojenci rovněž nadále zadržují čtyři cizince, Američana, Brita, Bulhara a Hondurasana, pracující pro ropné společnosti.

Nigérie je největším ropným producentem v Africe, navzdory bohatým zásobám této suroviny v jižní části země ale většina Nigerijců stále žije v bídě.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy