Nigérie: Agip cílem útoku ozbrojenců

rst, ČTK
24. 1. 2006 18:49
Lagos - Devět mrtvých si vyžádal útok neznámých ozbrojenců na komplex italské ropné společnosti Agip na jihu Nigérie.
Domorodí obyvatelé v deltě Nigeru. Přes 20 milionů lidí zde žije na pokraji bídy. Všude kolem jsou viditelné znaky multimiliardového ropného průmyslu. Z nich ovšem vesničané nemají takřka nic.
Domorodí obyvatelé v deltě Nigeru. Přes 20 milionů lidí zde žije na pokraji bídy. Všude kolem jsou viditelné znaky multimiliardového ropného průmyslu. Z nich ovšem vesničané nemají takřka nic. | Foto: Reuters

Ozbrojenci vtrhli do komplexu společnosti Agip v jihonigerijském Port Harcourtu před polednem a ukradli peníze v hotovosti. Jeden ze zástupců firmy, podle agentury AFP, označil incident za loupežné přepadení.

V následném střetu s příslušníky bezpečnostních sil přišlo o život devět lidí, z toho sedm policistů.

Foto: Aktuálně.cz

Loupež nebo boj za lepší život?

Podle činitelů Agipu v Nigérii neexistují důkazy, že by tento útok byl součástí cílené vlny násilností, která v poslední době sužuje oblast delty Nigeru bohatou na ropu.

Mísní radikálové usilují o vyhnání zahraničních firem z delty Nigeru a o to, aby jim federální vláda prezidenta Oluseguna Obasanja poskytla větší podíl na ropných ziscích.#reklama

Únos cizinců snížil export

Série tamních útoků v posledních týdnech snížila nigerijský denní export ropy ve výši 2,4 milionu barelů o téměř deset procent a vyžádala si přinejmenším 20 lidských životů.

V deltě Nigeru ozbrojenci rovněž nadále zadržují čtyři cizince, Američana, Brita, Bulhara a Hondurasana, pracující pro ropné společnosti.

Nigérie je největším ropným producentem v Africe, navzdory bohatým zásobám této suroviny v jižní části země ale většina Nigerijců stále žije v bídě.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy