Nigérie: Agip cílem útoku ozbrojenců

rst, ČTK
24. 1. 2006 18:49
Lagos - Devět mrtvých si vyžádal útok neznámých ozbrojenců na komplex italské ropné společnosti Agip na jihu Nigérie.
Domorodí obyvatelé v deltě Nigeru. Přes 20 milionů lidí zde žije na pokraji bídy. Všude kolem jsou viditelné znaky multimiliardového ropného průmyslu. Z nich ovšem vesničané nemají takřka nic.
Domorodí obyvatelé v deltě Nigeru. Přes 20 milionů lidí zde žije na pokraji bídy. Všude kolem jsou viditelné znaky multimiliardového ropného průmyslu. Z nich ovšem vesničané nemají takřka nic. | Foto: Reuters

Ozbrojenci vtrhli do komplexu společnosti Agip v jihonigerijském Port Harcourtu před polednem a ukradli peníze v hotovosti. Jeden ze zástupců firmy, podle agentury AFP, označil incident za loupežné přepadení.

V následném střetu s příslušníky bezpečnostních sil přišlo o život devět lidí, z toho sedm policistů.

Foto: Aktuálně.cz

Loupež nebo boj za lepší život?

Podle činitelů Agipu v Nigérii neexistují důkazy, že by tento útok byl součástí cílené vlny násilností, která v poslední době sužuje oblast delty Nigeru bohatou na ropu.

Mísní radikálové usilují o vyhnání zahraničních firem z delty Nigeru a o to, aby jim federální vláda prezidenta Oluseguna Obasanja poskytla větší podíl na ropných ziscích.#reklama

Únos cizinců snížil export

Série tamních útoků v posledních týdnech snížila nigerijský denní export ropy ve výši 2,4 milionu barelů o téměř deset procent a vyžádala si přinejmenším 20 lidských životů.

V deltě Nigeru ozbrojenci rovněž nadále zadržují čtyři cizince, Američana, Brita, Bulhara a Hondurasana, pracující pro ropné společnosti.

Nigérie je největším ropným producentem v Africe, navzdory bohatým zásobám této suroviny v jižní části země ale většina Nigerijců stále žije v bídě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy