reklama
 
 

Nigérie: Agip cílem útoku ozbrojenců

24. 1. 2006 18:49
Lagos - Devět mrtvých si vyžádal útok neznámých ozbrojenců na komplex italské ropné společnosti Agip na jihu Nigérie.

Ozbrojenci vtrhli do komplexu společnosti Agip v jihonigerijském Port Harcourtu před polednem a ukradli peníze v hotovosti. Jeden ze zástupců firmy, podle agentury AFP, označil incident za loupežné přepadení.

V následném střetu s příslušníky bezpečnostních sil přišlo o život devět lidí, z toho sedm policistů.

Loupež nebo boj za lepší život?

Podle činitelů Agipu v Nigérii neexistují důkazy, že by tento útok byl součástí cílené vlny násilností, která v poslední době sužuje oblast delty Nigeru bohatou na ropu.

Mísní radikálové usilují o vyhnání zahraničních firem z delty Nigeru a o to, aby jim federální vláda prezidenta Oluseguna Obasanja poskytla větší podíl na ropných ziscích.#reklama

Únos cizinců snížil export

Série tamních útoků v posledních týdnech snížila nigerijský denní export ropy ve výši 2,4 milionu barelů o téměř deset procent a vyžádala si přinejmenším 20 lidských životů.

V deltě Nigeru ozbrojenci rovněž nadále zadržují čtyři cizince, Američana, Brita, Bulhara a Hondurasana, pracující pro ropné společnosti.

Nigérie je největším ropným producentem v Africe, navzdory bohatým zásobám této suroviny v jižní části země ale většina Nigerijců stále žije v bídě.

autor: rst, ČTK | 24. 1. 2006 18:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama