Nigérie pustí na svobodu polovinu vězňů

Red Zah, BBC
5. 1. 2006 16:09
Abuja - Nigérie se rozhodla vyřešit přeplněnost svých věznic propuštěním zhruba poloviny vězňů.

V nigerijských nápravných zařízeních se nachází přibližně 65 procent vězňů, kteří nebyli dosud odsouzeni.

Tisíce propuštěných

Právě tito vězni spolu se staršími lidmi či těmi, kteří jsou nakaženi virem HIV, by se podle slov ministra spravedlnosti Baya Oja měli dostat na svobodu. Počet propuštěných dosáhne až pětadvaceti tisíc.

Propuštěni mají být i ti, kteří čekají na vynesení rozsudku déle, než je výše trestu, který by mohli dostat, či ti, jejichž složky úřady ztratily.

Nigérie: Šaría komplikuje vztahy NAJDETE ZDE

Někteří novináři hovoří o tom, že v zemi lidé čekají i deset let ve velmi špatných podmínkách, než se jejich případ dostane k soudu.

Ochránci lidských práv také poukazují na velmi vysokou úmrtnost v nigerijských nápravných zařízeních.

V současnosti je v 227 věznicích umístěno více než 40 000 osob.

Domy na půl cesty

Pro tisíce propuštěných připravuje vláda výstavbu takzvaných domů na půl cesty.

V nich by měli bývalí vězni dostat šanci získat vyšší vzdělání či alespoň rekvalifikaci.

PŘEČTĚTE SI: 107 mrtvých po pádu letadla v Nigérii

Podle ministra spravedlnosti však není tento krok konečným. Cílem vlády je snížit počty vězněných na patnáct až dvacet tisíc. Součástí těchto opatření bude i zlepšení podmínek v existujících věznicích.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy