Nigérie: Šaría komplikuje vztahy

Red Zah, BBC
14. 12. 2005 11:36
Abuja - Rozšíření islámského práva šaría vyvolává náboženské konflikty v nejlidnatější africké zemi Nigérii a kritiku ochránců lidských práv.

Podle nich kamenování, amputace končetin, bičování a diskriminace žen nepatří mezi praktiky nového tisíciletí.

Pět let islámského práva

Populaci ve více než stodvacetimilionové Nigérii tvoří z 50 %  muslimové, 40 % křesťané a 10% jsou příslušníci přírodních náboženství. Celá jedna třetina nigerijských států přijala během uplynulých pěti let islámské právo šaría.

Tento krok následně znesvářil obě náboženské strany v zemi - muslimy a křesťany. Nepokoje a střety mezi jejich příznivci si vyžádaly již desítky obětí. Přestože se islámské zákony na křesťany nevztahují, i oni je cítí jako diskriminaci.

Křesťané v některých oblastech svazové republiky Kano se obávají posílat své děti do státních škol, aby zde nebyly nuceny přestoupit k islámu. Součástí výuky je totiž studium arabštiny a islám. Zakládání křesťanských škol na venkově vláda odmítá.

Ženy, mototaxíky nepoužívejte!

Posledním krokem náboženských muslimských přestavitelů je zákon, který od pondělí zakazuje ženám používat mototaxíků. Důvod? Muž a žena nesmí jezdit v jednom a tom samém dopravním prostředku. 

Přestože zákon vstoupil v platnost teprve v pondělí, nigerijské ženy zákaz jízdy na motocyklech již nyní ignorují. Pro většinu obyvatel Nigérie je to nejdostupnější dopravní prostředek. Navíc není v zemi dostatek alternativních veřejných dopravních prostředků, a tak ženám vlastně nic jiného nezbývá.

PŘEČTĚTE SI: O leteckém neštěstí v Nigérii z minulého týdne

Na dodržování zákona dohlížejí náboženští ochránci. Všechny přestupky se zatím obešly bez pokut i zatýkání. Nutné je prý ženy na existenci tohoto zákona teprve upozornit.

 

Právě se děje

Další zprávy