Nigérie: Šaría komplikuje vztahy

Red Zah, BBC
14. 12. 2005 11:36
Abuja - Rozšíření islámského práva šaría vyvolává náboženské konflikty v nejlidnatější africké zemi Nigérii a kritiku ochránců lidských práv.

Podle nich kamenování, amputace končetin, bičování a diskriminace žen nepatří mezi praktiky nového tisíciletí.

Pět let islámského práva

Populaci ve více než stodvacetimilionové Nigérii tvoří z 50 %  muslimové, 40 % křesťané a 10% jsou příslušníci přírodních náboženství. Celá jedna třetina nigerijských států přijala během uplynulých pěti let islámské právo šaría.

Tento krok následně znesvářil obě náboženské strany v zemi - muslimy a křesťany. Nepokoje a střety mezi jejich příznivci si vyžádaly již desítky obětí. Přestože se islámské zákony na křesťany nevztahují, i oni je cítí jako diskriminaci.

Křesťané v některých oblastech svazové republiky Kano se obávají posílat své děti do státních škol, aby zde nebyly nuceny přestoupit k islámu. Součástí výuky je totiž studium arabštiny a islám. Zakládání křesťanských škol na venkově vláda odmítá.

Ženy, mototaxíky nepoužívejte!

Posledním krokem náboženských muslimských přestavitelů je zákon, který od pondělí zakazuje ženám používat mototaxíků. Důvod? Muž a žena nesmí jezdit v jednom a tom samém dopravním prostředku. 

Přestože zákon vstoupil v platnost teprve v pondělí, nigerijské ženy zákaz jízdy na motocyklech již nyní ignorují. Pro většinu obyvatel Nigérie je to nejdostupnější dopravní prostředek. Navíc není v zemi dostatek alternativních veřejných dopravních prostředků, a tak ženám vlastně nic jiného nezbývá.

PŘEČTĚTE SI: O leteckém neštěstí v Nigérii z minulého týdne

Na dodržování zákona dohlížejí náboženští ochránci. Všechny přestupky se zatím obešly bez pokut i zatýkání. Nutné je prý ženy na existenci tohoto zákona teprve upozornit.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy