Nigérie: Šaría komplikuje vztahy

Red Zah, BBC
14. 12. 2005 11:36
Abuja - Rozšíření islámského práva šaría vyvolává náboženské konflikty v nejlidnatější africké zemi Nigérii a kritiku ochránců lidských práv.

Podle nich kamenování, amputace končetin, bičování a diskriminace žen nepatří mezi praktiky nového tisíciletí.

Pět let islámského práva

Populaci ve více než stodvacetimilionové Nigérii tvoří z 50 %  muslimové, 40 % křesťané a 10% jsou příslušníci přírodních náboženství. Celá jedna třetina nigerijských států přijala během uplynulých pěti let islámské právo šaría.

Tento krok následně znesvářil obě náboženské strany v zemi - muslimy a křesťany. Nepokoje a střety mezi jejich příznivci si vyžádaly již desítky obětí. Přestože se islámské zákony na křesťany nevztahují, i oni je cítí jako diskriminaci.

Křesťané v některých oblastech svazové republiky Kano se obávají posílat své děti do státních škol, aby zde nebyly nuceny přestoupit k islámu. Součástí výuky je totiž studium arabštiny a islám. Zakládání křesťanských škol na venkově vláda odmítá.

Ženy, mototaxíky nepoužívejte!

Posledním krokem náboženských muslimských přestavitelů je zákon, který od pondělí zakazuje ženám používat mototaxíků. Důvod? Muž a žena nesmí jezdit v jednom a tom samém dopravním prostředku. 

Přestože zákon vstoupil v platnost teprve v pondělí, nigerijské ženy zákaz jízdy na motocyklech již nyní ignorují. Pro většinu obyvatel Nigérie je to nejdostupnější dopravní prostředek. Navíc není v zemi dostatek alternativních veřejných dopravních prostředků, a tak ženám vlastně nic jiného nezbývá.

PŘEČTĚTE SI: O leteckém neštěstí v Nigérii z minulého týdne

Na dodržování zákona dohlížejí náboženští ochránci. Všechny přestupky se zatím obešly bez pokut i zatýkání. Nutné je prý ženy na existenci tohoto zákona teprve upozornit.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy