107 mrtvých po pádu letadla v Nigérii

rst, CNN
11. 12. 2005 17:42
Port Harcourt - Na jihu Nigérie spadlo letadlo se 110 cestujícími na palubě. Na palubě bylo 71 dětí, uvádí agentura Reuters. čtyři ze sedmi cestujících, kteří pád letadla přežili, dnes ráno zemřeli.

Oznámil to mluvčí nigerijského úřadu pro civilní letectví. Stroj po pádu zachvátily plameny. Letoun typu DC-9 havaroval při přistávacím manévru ve městě Port Harcourt v době, kdy zuřila bouřka. Podle letištních zdrojů stroj minul dráhu.

Letadlo nigerijské společnosti Sosoliso airlines letělo z hlavního města Abuje do ropné metropole Port Harcourt na jihu země a havarovalo ve 2 hodiny odpoledne.

Přehled velkých leteckých neštěstí v Nigérii a celé Africe přinášíme ZDE

V říjnu se u Lagosu zřítil Boeing 737-200, v jehož troskách přišlo o život 117 osob. Příčiny této nehody nebyly objasněny, ale američtí vyšetřovatelé, kteří byli povoláni do Nigérie, minulý měsíc vyloučili, že by neštěstí měli na svědomí teroristé.

Společnost Sosoliso, jejíž stroj dnes havaroval, byla založena v roce 1994; loni byla oceněna jako nejlepší nigerijský letecký dopravce. Podle své webové stránky zajišťuje spojení mezi šesti nigerijskými městy.

Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 15 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy