Boj o ropu v Nigérii pokračuje

Red Zah, ČTK, Reuters
16. 1. 2006 16:45
Lagos - Situace v Nigérii se dramatizuje. Při útocích ozbrojenců na ropné plošiny zemřelo několik lidí.
Foto: Reuters

Na zařízení Benisede patřící nadnárodní ropné společnosti Royal Dutch Shell vnikly desítky těžce ozbrojených mužů, kteří připluli v motorových člunech.

Mrtvých přibývá na obou stranách

Podle místních úřadů se strhla přestřelka mezi radikály a vojáky pověřenými ostrahou objektu. Ztráty na životech byly na obou stranách, uvedl nejmenovaný armádní zdroj. Vysoce postavený představitel nigerijského ropného průmyslu sdělil, že zabiti byli čtyři vojáci a dva kuchaři pracující na plošině.

Nigérie: Při krádeži ropy zabito 12 lidí ČTĚTE ZDE

Násilníci údajně podpálili dva obytné bloky, poničili zařízení na zpracování ropy a pak odpluli. Pokračuje tak už třítýdenní vlna násilí v nejlidnatější africké zemi, která je osmým největším exportérem ropy na světě.

Shell evakuuje zaměstnance

Společnost Shell podle agentury Reuters evakuovala zhruba 330 svých zaměstnanců ze čtyř ropných plošin v oblasti Warri a údajně plánuje vyklizení dalších. Zpracování ropy však prý bude pokračovat. Podle diplomatických zdrojů nedávné útoky a únosy namířené proti ropnému odvětví zřejmě řídí skupina, která požaduje více příjmů z vývozu nigerijské ropy pro oblast delty řeky Niger a propuštění dvou tamních vůdců etnické skupiny Idžawů. 

Foto: Aktuálně.cz

Dosud neznámá organizace Hnutí za osvobození delty Nigeru zaslala agentuře Reuters e-mail, v němž tvrdí, že její řady čítají 5000 aktivních bojovníků. "Požadujeme kontrolu nad našimi zdroji, abychom zlepšili životy našeho národa," stojí v textu. Skupina rovněž varuje, že připravuje další útok, který "vrátí Nigérii o 15 let zpátky a způsobí nevyčíslitelné ztráty". "Zavázali jsme se ničit schopnost Nigérie vyvážet ropu," píše se ve varování.

Nigérie vyveze každý den zhruba 2,4 milionu barelů "černého zlata". V zemi operuje pět nadnárodních ropných společností. Kromě britského Royal Dutch Shell jsou to americký Chevron a Exxon Mobil, francouzský Total a italský Agip. Příjmy z prodeje ropy a zemního plynu tvoří 80 procent všech příjmů státního rozpočtu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy