Nigérie: Při krádeži ropy zabito 12 lidí

Red Zah, BBC
2. 1. 2006 11:26
Lagos - Protivládní rebelové i podnikaví Nigerijci kradou ropu přímo z místního ropovodu. Při posledním pokusu zemřelo dvanáct osob.
Čerpadlo ropného vrtu
Čerpadlo ropného vrtu | Foto: Aktuálně.cz

Osmý největší producent ropy na světě těží více než dva miliony barelů denně. Většina z nalezišť se nachází v deltě řeky Niger, kde na těžební zařízení a samotný ropovod útočí protivládní rebelové i lupiči.

Výbuch činem rebelů

Po výbuchu, který před čtrnácti dny zastavil těžbu na dvou ropných polích a usmrtil osm lidí, následuje další útok.

Místo rebelů se tentokrát skupina podnikavých Nigerijců snažila přečerpat ropu z ropovodu přímo do přistaveného nákladního auta. Pří zásahu bezpečnostních složek zemřelo dvanáct lidí, tři byli zraněni a pět mužů se podařilo zadržet.

Bohatsví mála, chudoba většiny

V Nigerii jsou podobné krádeže na denním pořádku. Přes nesmírné ropné bohatství se země potýká s chudobou, což je trnem v oku především obyvatel oblastí, kde je těžba ropy nejintenzivnější.

Ropné bohatství plyne pouze do kapes mocných a situace v zemi se nezlepšuje.

Ropu v Nigérii těží společný podnik Shell Petroleum Development, který se podílí na celkové produkci země přibližně polovinou. Z pětapadesáti procent ho vlastní společnost Nigerian National Petroleum, třicet procent má Shell, deset francouzský Total a pět procent drží italská Eni.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy