Nigérie: Při krádeži ropy zabito 12 lidí

Red Zah, BBC
2. 1. 2006 11:26
Lagos - Protivládní rebelové i podnikaví Nigerijci kradou ropu přímo z místního ropovodu. Při posledním pokusu zemřelo dvanáct osob.
Čerpadlo ropného vrtu
Čerpadlo ropného vrtu | Foto: Aktuálně.cz

Osmý největší producent ropy na světě těží více než dva miliony barelů denně. Většina z nalezišť se nachází v deltě řeky Niger, kde na těžební zařízení a samotný ropovod útočí protivládní rebelové i lupiči.

Výbuch činem rebelů

Po výbuchu, který před čtrnácti dny zastavil těžbu na dvou ropných polích a usmrtil osm lidí, následuje další útok.

Místo rebelů se tentokrát skupina podnikavých Nigerijců snažila přečerpat ropu z ropovodu přímo do přistaveného nákladního auta. Pří zásahu bezpečnostních složek zemřelo dvanáct lidí, tři byli zraněni a pět mužů se podařilo zadržet.

Bohatsví mála, chudoba většiny

V Nigerii jsou podobné krádeže na denním pořádku. Přes nesmírné ropné bohatství se země potýká s chudobou, což je trnem v oku především obyvatel oblastí, kde je těžba ropy nejintenzivnější.

Ropné bohatství plyne pouze do kapes mocných a situace v zemi se nezlepšuje.

Ropu v Nigérii těží společný podnik Shell Petroleum Development, který se podílí na celkové produkci země přibližně polovinou. Z pětapadesáti procent ho vlastní společnost Nigerian National Petroleum, třicet procent má Shell, deset francouzský Total a pět procent drží italská Eni.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy