Kyjev - Stupňující se nepokoje na Ukrajině už mají tři mrtvé. Podle listu Ukrajinska pravda policie zastřelila muže ve věku 20 až 25 let.
Kulka ho zasáhla do srdce, do nemocnice byl přepraven bez známek života.
V noci na středu v Kyjevě zemřel podle zdrojů z opozice mladík postřelený při srážkách mezi demonstranty a policií.
Jeden z lékařů novinářům řekl, že mladíka pravděpodobně zabil policejní odstřelovač. "Jeden muž zemřel dnes ráno, pravděpodobně ho zabil odstřelovač ze zálohy," potvrdil opoziční zdroj agentuře AFP.
Prvním zastřeleným je podle agentury Unian Serhij Nigojan, dvacetiletý aktivní účastník protivládních protestů z Dněpropetrovska, původem etnický Armén.
Jedna střela ho údajně zasáhla do šíje, druhá do hlavy. Podle ukrajinských médií zatím není jasné, zda byl zasažen gumovým projektilem, či zda se policie uchýlila ke střelbě ostrými náboji. Nigojanovu smrt potvrdilo i vedení kyjevské policie.
Organizátoři protivládních demonstrací zároveň oznámili, že v úterý zemřel 22letý opoziční aktivista, který spadl z ochozu nad vchodem do stadionu Dynama Kyjev, odkud demonstranti ostřelovali policejní oddíly petardami.
Ukrajinská policie ráno podle agentury AP začala rozebírat barikády protestujících v centru Kyjeva. Ukrajinská televize informovala, že se odehrávají potyčky mezi policií a demonstranty, z nichž někteří byli zatčeni.
Většina demonstrantů podle ranní zprávy Interfaxu ustoupila na několik desítek metrů z barikád, na kterých zůstalo několik desítek lidí. Demonstranti provolávali hesla jako "Vrazi!" a "Sláva Ukrajině!".
Začaly platit "pendrekové zákony"
Zpráva o prvních obětech opozičních protestů na Ukrajině přichází v den, kdy v zemi začalo platit devět nových zákonů, které prosadila vládní většina v parlamentu a které zpřísňují tresty za účast na masových akcích nebo usnadňují zbavení poslanecké imunity. Opozice argumentuje, že nové zákony fakticky zakazují jakýkoli protivládní protest.
Premiér Mykola Azarov v úterý večer pohrozil demonstrantům silou, pokud se "provokatéři nezastaví". V rozhovoru pro ruskou státní televizi řekl, že státní moc nebude mít jinou volbu než použít proti radikálním živlům "zákonnou sílu".
Protesty v Kyjevě vypukly před dvěma měsíci poté, co prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii a následně se sblížil s Moskvou.
V neděli se situace vyhrotila poté, co protesty proti schválení nových zákonů přerostly v potyčky radikálů s policií, které si vyžádaly desítky raněných na obou stranách.
Bilance víkendových demonstrací byla tristní: nemocnice v Kyjevě za dva dny ošetřily stovky lidí. Sedmnáct osob bylo hospitalizováno s vážným poraněním hlavy. Podle Vitalje Mochareva z kyjevské radnice přišli nejméně tři lidé o zrak.
Zmlácená poslankyně: Začala válka o Ukrajinu
Mezi těmi, které napadly policejní jednotky, byla také členka vedení strany Vlast Julije Tymošenkové, poslankyně Lesja Orobecová. Čtyřicetiletou političku, známou tvrdou kritikou prezidenta Viktora Janukovyče, napadlo několik příslušníků speciálních oddílů Berkut.
"Říkali, že mě nebijí, jen vytlačují," dodala. Na svém statusu také napsala, že začala válka o budoucnost Ukrajiny.
Vlivná poslankyně a možná nástupkyně Julije Tymošenkové hovořila také o nutnosti sjednotit ukrajinskou opozici, což se dosud nepodařilo. Právě její roztříštěnost kritizují někteří Ukrajinci pokračující v protestech proti prezidentu Janukovyčovi.
Měsíc a půl od začátku "eurorevoluce" zatím opoziční lídři nevymysleli strategii, jak vyvolat předčasné prezidentské a parlamentní volby. Janukovyčova Strana regionů má se svými spojenci v parlamentu většinu a prezident zatím na požadavky demonstrantů odmítá přistoupit.
Opoziční předáci vybízejí prezidenta Janukovyče k přímému dialogu o východisku z politické krize, za které považují předčasné volby. Janukovyč a jeho lidé naopak vyzývají k ukončení nepokojů.