Německo kritizuje EU za laxní přístup k uprchlické krizi

ČTK ČTK
23. 8. 2015 14:08
Německo by uvítalo jednotnou azylovou politiku a rychlejší reakci unijních úřadů. Požadují také závazné kvóty pro všechny členské země.
Angela Merkelová.
Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Berlín/Brusel - Německo se s Bruselem pře o podobě unijního přístupu k přílivu běženců. Berlín by podle agentury DPA uvítal pružnou reakci Evropské unie, jednotnou azylovou politiku evropského bloku, přerozdělení běženců či sjednocení standardů péče o uprchlíky, tvrdí také, že reakce unijních úřadů je pomalá. Evropská komise ale nařčení z nečinnosti odmítá.

"Váhavost Evropské unie je neúnosná," prohlásil německý ministr pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Gerd Müller. S takovým obviněním však Evropská komise nesouhlasí. "Úspěchu můžeme dosáhnout jen tehdy, když bude pracovat společně, ne proti sobě," citovala DPA prohlášení komise.

Vysocí němečtí politikové, jako je například vicekancléř Sigmar Gabriel a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, kritizují nynější situaci, kdy celou tíhu uprchlické krize nese na svých bedrech jen několik členských států unie. Gabriel a Steinmeier proto požadují zavedení závazných kvót podle možností jednotlivých zemí.

Kvóty jsou v Evropě citlivým tématem, mnohé členské státy včetně České republiky či Británie je odmítají a trvají na dobrovolném přijímání běženců. Státům se ale zatím nepodařilo dohodnout, jak si na dobrovolné bázi v následujících dvou letech přerozdělit 60 tisíc migrantů.

Müller také požaduje, aby EU schválila program okamžité pomoci ve výši přes deset miliard eur, v jehož rámci by v unijních státech na vnějších hranicích bloku vznikla nouzová přijímací centra. Evropská komise k tomu uvedla, že o těchto plánech se již před časem diskutovalo a že v této věci vyvstaly technické a právní problémy.

Dalším problémem, který by Evropské komise měla podle Müllera napravit, je nesoulad v přístupu jednotlivých států k běžencům. "V Německu máme přiměřené humanitární standardy pro ubytování, lékařskou péči, kapesné a další. Mnoho unijních zemí má omezené standardy. Důstojné ubytování musí být k dispozici ve všech unijních státech, ne jen v Německu," dodal.

Německo se letos potýká s mimořádnou uprchlickou vlnou. Podle vládní prognózy dorazí letos do země až 800 tisíc běženců, což je čtyřnásobek proti roku 2014. Příliv běženců vyvolává i napětí v německé společnosti. Přibývá případů, kdy se ubytovny pro uprchlíky staly terčem žhářského útoku, ojedinělé nejsou také demonstrace proti přijímání běženců.

 

Právě se děje

Další zprávy