Řecko pomáhá ostrovům. Trajekt převezl do Atén 2500 běženců

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 8. 2015 15:42
Řecké úřady podnikly už třetí plavbu, která ulevuje ostrovům od náporu migrantů. Téměř všichni uprchlíci chtějí překročit hranice do Makedonie a odtud se vydat na Západ.
Uprchlíci na řeckém ostrově Kos.
Uprchlíci na řeckém ostrově Kos. | Foto: Reuters

Atény - Obří trajekt Eleftherios Venizelos dopravil v neděli z řeckých ostrovů do Atén dalších zhruba 2500 uprchlíků převážně ze Sýrie. Loď tak ve službách řeckých úřadů podnikla již třetí takovouto plavbu, jež ulevuje ostrovům zaplaveným migranty, kteří přicházejí přes Turecko.

Po opětovném otevření hranic Makedonie s Řeckem se také rozproudila takzvaná "balkánská cesta" - více než 5000 běženců v průběhu posledních 24 hodin se už dostala až do Srbska.

Podle deníku Kathimerini vyzvedlo plavidlo běžence ze čtyř ostrovů na východě Egejského moře. Z Kosu se přepravilo do řecké metropole 628 lidí, z Lerosu 967, ze Samosu 796 a z Kalymnosu 75. Čekání na převoz na starý kontinent vyvolává napětí mezi migranty, kteří na místo na lodi musejí čekat ve frontě, v níž tráví nejen hodiny, ale i celé dny. V lesboském správním středisku Mytilini utrpěly dvě osoby vážná řezná zranění poté, co došlo k šarvátce mezi běženci za použití nožů.

V přístavu Pireus u Atén úředníci a pracovníci humanitárních organizací poskytli přistěhovalcům zejména poradenskou pomoc. Cizinci se potřebují mimo jiné zorientovat v dopravní situaci.

Prakticky všichni se snaží co nejrychleji se přesunout k severním hranicím s Makedonií, kudy vede takzvaná balkánská cesta do kýženého cíle, jímž jsou západní země. Uprchlíci míří hlavně do Německa, Nizozemska, Norska nebo Švédska.

Situace se v posledních 24 hodinách změnila v hraničním pásmu mezi Řeckem a Makedonií, kde se v předchozích dnech nahromadili uprchlíci kvůli snaze makedonských úřadů redukovat průjezd jejich územím na 2000 osob denně.

Po sobotním incidentu, kdy ve velkém zmatku prorazilo kordónem policistů několik stovek až tisíc běženců, je podle agentur AP a Reuters cesta opět volná.

Makedonské úřady vydávají migrantům hromadně povolení k tranzitu. Tisíce uprchlíků zaplnily nádraží v městě Gevgelija ležícím u hranic, aby podobně jako jejich předchůdci v předchozích dnech nastoupili do vlaků a autobusů a nechali se dále odvézt k srbské hranici. Jen v posledních 24 hodinách jich hraniční čáru překročilo přes 5000.

Tato nová vlna uprchlíků se tak opět přibližuje i k maďarským hranicím, kde úřady nechávají horečně dostavět několikametrový plot, který má přílivu běženců zabránit. Proto se také už nevylučuje, že se dav přistěhovalců brzy odkloní ze Srbska směrem do Chorvatska a Rakouska.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy