Každý osmý je cizinec. V Německu žije rekordně přistěhovalců

ČTK ČTK
4. 8. 2015 13:06
Velká část imigrantů má podle německého statistického úřadu vysokoškolské vzdělání. Největší část přistěhovalců tvoří Poláci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - V Německu žije rekordní počet lidí přistěhovaleckého původu.

Podle nejnovějšího zjištění statistického úřadu dosáhl loni počet přistěhovalců 10,9 milionu a tvoří už osminu obyvatel země. Velká část imigrantů má vysokoškolské vzdělání.

Za poslední tři roky vzrostl počet přistěhovalců v Německu o milion. Ve stejném období počet rodilých Němců o 885 000 klesl.

Údaje statistického úřadu tak potvrzují dlouhodobé varování německých zaměstnavatelských svazů, že bez imigrace bude země v dohledné době čelit problému s nedostatkem pracovních sil a může ztratit konkurenceschopnost vůči ostatním velkým ekonomikám.

44 procent vysokoškoláků

Tři pětiny přistěhovalců v posledních třech letech přišly do Německa ze středoevropských a východoevropských zemí Evropské unie.

Nejpočetnější imigrační skupinu tvoří Poláci, kterých se v tomto období do Německa přistěhovalo 180 tisíc, na druhém místě jsou Rumuni se 110 tisíci přistěhovalců. S ohledem na hospodářskou krizi v jižní Evropě vzrost i počet imigrantů z Itálie, kterých do Německa přišlo 55 tisíc.

Přistěhovalce do Německa v současnosti stejně jako v předchozích desetiletích láká zejména možnost dobře ohodnocené práce. Významným důvodem pro přestěhování je ale i spojování rodin, tedy situace, kdy se za člověkem pracujícím v Německu přistěhují i ostatní členové jeho rodiny.

Údaje statistického úřadu rovněž ukazují, že do Německa přicházejí hlavně vzdělaní lidé. Mezi lidmi přistěhovaleckého původu jich má 44 procent vysokoškolské vzdělání. V celé německé společnosti je podíl vysokoškolsky vzdělaných 24 procent. Příliv vysokoškoláků začal až po sjednocení Německa v roce 1990, protože ještě v tom roce bylo mezi imigranty jen 18 procent lidí s vysokoškolským vzděláním.

Přestože má Německo dlouhou zkušenost s imigrací, v zemi v současnosti sílí nálady proti přistěhovalcům. Vyvolala je vlna imigrantů ze zemí západního Balkánu a severní Afriky, která Německo v posledních dvou letech zasáhla.

Podle Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) požádalo od začátku letošního roku o azyl v Německu 258 tisíc lidí a za celý rok to bude přinejmenším půl milionu. Loni bylo žadatelů o azyl 202 tisíc, o 60 procent více než v předchozím roce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy