Alarmující nárůst. Na Ukrajinu zamířil bezprecedentní počet dronů, může být ještě hůř

Michaela Lišková Michaela Lišková
před 2 hodinami
Na Ukrajině narůstá počet dronových útoků ze strany Ruska. V září jich napadená země zaznamenala na svém území 1300, což je výrazně více než v kterémkoliv předchozím měsíci. Je to vůbec poprvé, kdy k útokům dronů došlo vůbec každý den v měřeném třicetidenním období. Ukrajina se i proto obává dosud nejtvrdší zimy v probíhající agresivní ruské invazi.
Rusko podniká vlny útoků drony na Kyjev, tvrdí ukrajinská armáda | Video: Reuters

Útoky těchto dronů mají zásadní strategický význam, i proto, že ukrajinská energetická infrastruktura je vážně poškozená. "V nejlepším případě dojde (v nadcházející zimě) k výpadkům proudu jen na čtyři hodiny denně, ale v hluboké ukrajinské mrazivé zimě by to mohlo skončit i dvaceti a více hodinami tmy denně," napsal deník Washington Post.

Pokud budou útoky v této zvýšené míře pokračovat po celou zimu, mohou mít zásadní dopad na ukrajinskou ekonomiku a morálku. I když je totiž většina dronů sestřelena, některé dokážou proletět skrz ukrajinskou obranu a způsobit vážné škody.

Foto: Shahed Tracker

Ukrajinci sice všechny drony mířící z Ruska ve svých měřeních označují jako íránské Šáhedy, nicméně tyto bezpilotní letouny zřejmě nejsou jediným typem těchto strojů, které na ukrajinském území operují. Podle informací serveru Forbes Rusko využívá minimálně další tři typy bezpilotních letounů, z nichž některé dodává přímo Čína.

Znepokojivá čínská stopa

Nejvíce znepokojivým typem je dle Forbesu kvůli čínské stopě dron Harpyje-3. Za jeho konstrukcí stojí dceřiná společnost ruské státní zbrojovky Almaz-Antey, píše agentura Reuters, podle které dron sice nevyužívá jen čistě čínské komponenty, ale bude se vyrábět "ve velkém měřítku v továrně v Číně". Bezpilotní letoun nese bojovou hlavici o 50 kilogramech a dokáže doletět až do vzdálenosti dvou tisíc kilometrů.

Už v minulosti Čína vyráběla útočné bezpilotní letouny typu Šáhed. Třeba video ze září 2023 ukázalo test čínského dronu Sunflower-200, zřejmě přímé kopie Šáhedu. Jedna čínská společnost dokonce krátce nabízela další klon na internetovém obchodě Ali Baba. Oficiálně se prodával pro "průzkum, mapování, inspekce" v přepočtu asi za 1,3 milionu korun.

Pokud Čína skutečně využije své průmyslové kapacity pro výrobu dronů k dodávkám strategických zbraní do Ruska, pak bude jejich počet omezen pouze schopností Ruska za ně zaplatit. Agentura Reuters poukázala na dokumenty, podle nichž už dva bezpilotní letouny Harpyje-3 získala ruská společnost Almaz-Antey skrze ruského prostředníka.

Ukrajina až do září odrážela vlny útoků asi čtyř až šesti set Šáhedů měsíčně. Ustát dvojnásobek nebo trojnásobek tohoto počtu s ubývajícími zásobami raket země-vzduch bude čím dál větší výzva, upozorňuje Forbes.

I proto se Ukrajina zaměřuje na jejich ničení ještě před tím, než vůbec vzlétnou. Konkrétním příkladem je třeba útok z tohoto týdne na ruskou vojenskou základnu v Jejsku.

Podle ukrajinského generálního štábu v ní Kreml uskladňoval kolem 400 íránských dronů Šáhed. Útok si podle dostupných informací nevyžádal žádné lidské oběti. Zpravodajský profil Politika Strani na Telegramu uvádí, že zničení vojenského skladu výrazně sníží schopnost okupantů útočit na civilisty v ukrajinských městech a vesnicích.

Ukrajinci zasáhli ruský sklad, kde se nacházely stovky útočných dronů (10.10.2024)

Záběry z nedávného útoku na ruskou vojenskou základnu v Jejsku. | Video: @Osinttechnical via X
 

Právě se děje

Další zprávy