NATO nad Libyí ztratilo první helikoptéru. Neví jak

Martin Novák Martin Novák
21. 6. 2011 12:45
Podle mluvčího povstalců se podařilo přerušit ropovod, vedoucí z jihu země do metropole
Rebelové odpalují raketu u města Adžedábíja.
Rebelové odpalují raketu u města Adžedábíja. | Foto: Reuters

Tripolis - Severoatlantická aliance přiznala ztrátu prvního stroje ve válce v Libyi.

Podle agentury Reuters vedení operace NATO postrádá bezpilotní helikoptéru, která se buď zřítila z technických příčin, nebo ji sestřelili raketou vojáci, loajální Muammaru Kaddáfímu.

Vrtulník byl na průzkumné misi. "Zjišťujeme, co se stalo," řekl mluvčí sil NATO Mike Bracken.

Bombardování libyjského režimu začalo 19. března, dosud aliance nepřišla o žádný stroj ani žádného pilota. Situace na pozemním bojišti je ale zablokovaná, rebelové i přes vzdušnou podporu NATO nejsou schopni postoupit k metropoli Tripolisu.

Libyjským rebelům se podařilo odstřihnout metropoli Tripolis, ovládanou Muammarem Kaddáfím, od přísunu paliva.

Přerušili provoz ropovodu, který přepravuje surovinu z ropného pole Avbarí na jihu země. Oznámil to mluvčí povstalců v pohoří Džebel Nafúsa jihozápadně od metropole.

Život v povstalecké Misurátě, ostřelované několik týdnů Kaddáfího vojsky, se pomalu vrací do normálních kolejí. Na snímku pokladní v supermarketu v centru města.
Život v povstalecké Misurátě, ostřelované několik týdnů Kaddáfího vojsky, se pomalu vrací do normálních kolejí. Na snímku pokladní v supermarketu v centru města. | Foto: Reuters

Tuto část země mají pod kontrolou rebelové, což jim umožňuje kromě jiného získávat zásoby a zbraně ze sousedního Tuniska.

Ropovod ústí v přístavu Zavíja západně od metropole. Přístav v březnu obsadili místní povstalci, ale Kaddáfího jednotky je po několika týdnech vytlačily.

Většinu ropných polí a terminálů v tuto chvíli kontroluje Kaddáfí, ale vývoz se kvůli válce zastavil. Rebelové ovládají jeden ropovod na východě země a rafinérii v Tobruku, Kaddáfího komandu se ale v květnu podařilo sabotážní akcí provoz ropovodu přerušit.

Před válkou Libye produkovala 1,4 milionu barelů ropy denně a příjmy z tohoto exportu byly základem libyjské ekonomiky a státního rozpočtu.

Bývalý šéf Libyjské centrální banky Farhát Bengdara v rozhovoru s agenturou Bloomberg řekl, že Kaddáfímu docházejí peníze i palivo.

Bengdara uprchl z Libye v únoru a odmítl být nadále v Kaddáfího službách.

"Na konci února měli v hotovosti jen půl miliardy dolarů. Dochází jim i nafta pro tanky a vojenská vozidla. Mají sice ještě asi 150 tun zlata, ale za to nyní těžko něco nakoupí," řekl Bengdara, který se uchýlil do Dubaje.

Libyjská opozice dnes slaví diplomatický úspěch, když se její šéf Mahmúd Džibríl setká v Pekingu s čínskými politiky.

Čína měla od počátku rezervovaný postoj k zahraniční intervenci v Libyi a Kaddáfího nekritizovala, stejně tak jako Rusko. Navázání kontaktů s rebely naznačuje, že se její postoj mění.

 

 

Právě se děje

Další zprávy