USA spílají spojencům kvůli Libyi, Češi trvají na svém

Martin Novák Martin Novák
9. 6. 2011 11:32
Ministr Gates ostře kritizoval Polsko a Německo. ČR podle Vondry nemá na Libyi kapacity
Snímek z bombardování libyjských lodí ve Středozemním moři.
Snímek z bombardování libyjských lodí ve Středozemním moři. | Foto: Reuters

Brusel - Američané se zlobí na své spojence z NATO, že dělají velmi málo, nebo nedělají dokonce nic pro zdar společné akce aliance v Libyi.

Ministr obrany Robert Gates v Bruselu na zasedání ministrů obrany NATO kritizoval například Německo, Nizozemsko a také Polsko. Podle britského ministra obrany Liama Foxe byla Gatesova řeč "velmi ostrá."

"I já jsem řekl, že řada spojenců dělá velmi málo," řekl Fox listu Wall Street Journal.

Nejvíce se na bombardování Libye podílejí od počátku, tedy od 19. března, Velká Británie, Francie a Spojené státy. Gates ale pochválil některé menší země, které se rovněž přidaly. Dánsko, Švédsko, Norsko a Belgii.

Německo od počátku ozbrojenou intervenci odmítlo a v Radě bezpečnosti OSN se při schvalování rezoluce o zásahu na ochranu libyjských civilistů zdrželo hlasování. Polský ministr obrany Bogdan Klich se k americké kritice veřejně nevyjádřil.

Česká republika své počáteční stanovisko nezúčastnit se vojenské mise v Libyi nemění, řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

"Nadále platí, že z důvodu nedostatečných kapacit nejsme součástí operací v Libyi. Českou republiku ani na začátku nikdo o připojení nežádal. Počítáme ale s tím, že se můžeme zapojit později do humanitárních akcí," vysvětlil.

Robert Gates na návštěvě Prahy v roce 2007.
Robert Gates na návštěvě Prahy v roce 2007. | Foto: Ondřej Besperát

Z osmadvaceti členských zemí se v Libyi zatím angažuje jen osm.

"Tady prostě ty prostředky nemáme, museli bychom je pracně shánět nebo modifikovat ty stávající. Takže my pokračujeme v plném nasazení v Afghánistánu a nechceme tříštit síly," řekl k tomu český ministr obrany Alexandr Vondra přímo v Bruselu.

Americký prezident Barack Obama čelí doma kritice Kongresu za to, že ho před začátkem bombardování nepožádal o souhlas s vedením války. Ministr Gates už má přes sebou v úřadu poslední týdny, 30. června funkci ministra obrany po pěti letech opouští.

V Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech se ve čtvrtek setkají zástupci USA, evropských a arabských zemí, aby projednali budoucnost Libye poté, co odejde Muammar Kaddáfí.

Očekává se, že země bude potřebovat velkou humanitární pomoc, protože například v zásobování potravinami je situace kritická jak na území povstalců, tak v částech, které stále kontroluje Kaddáfí.

Ten po náletech v tomto týdnu, nejsilnějších od začátku války, v audionahrávce odhodlaně prohlásil, že se nikdy nevzdá a raději zemře jako mučedník.

Nicméně jeho vojáci v pondělí opustili strategicky důležité město Jafran, zhruba sto kilometrů jihozápadně od Tripolisu. Na druhé straně Kaddáfího jednotky po delší pauze ve středu znovu ostřelovaly Misurátu, kterou ovládají rebelové.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy