Námořní pirátství je na vzestupu. Nejvíce trpí Nigérie

pav
16. 4. 2008 13:20
Dosud za letošek přibylo loupeživých útoků o pětinu
Foto: Hratelně.cz

Kuala Lumpur - Přestože zlaté časy bukanýrů jsou ty tam, odepisovat pirátské řemeslo jako překonané podle všeho zatím nelze.

Jak vyplývá z nejnovější zprávy Mezinárodního úřadu pro námořní dopravu (IMB), za první čtvrtletí letošního roku došlo k meziročnímu nárůstu útoků proti komerčním plavidlům o 20 procent.

"Hrozba násilí a jeho skutečné použití proti členům lodních posádek zůstávají nepřijatelně vysoké," uvádí se v aktuální zprávě monitorovacího střediska IMB se sídlem v Malajsii.

Za první tři měsíce letošního roku došlo ke 49 zdokumentovaným případům útoků na komerční lodě. Po námořních trasách se přitom přepraví přes 90 procent veškerého obchodovaného zboží na světě.

Nový ráj pirátů: Nigérie

"Útočníci násilně pronikli na celkem 36 plavidel a jedno unesli. Sedm členů posádky bylo drženo jako rukojmí, šest jich bylo uneseno, tři zabiti a jeden se pohřešuje a pokládá za mrtvého," píše se ve zprávě s tím, že útočníci byli nejčastěji ozbrojeni střelnými zbraněmi a dýkami.

Když se dnes řekne pirát, většina lidí si představí romantického bukanýra Jacka Sparrowa z filmových trháků s Johnnym Deppem. Realita moderního pirátství je o poznání méně šarmantní
Když se dnes řekne pirát, většina lidí si představí romantického bukanýra Jacka Sparrowa z filmových trháků s Johnnym Deppem. Realita moderního pirátství je o poznání méně šarmantní | Foto: Falcon

Do čela žebříčku nejnebezpečnějších zemí se vyhoupla Nigérie s deseti registrovanými případy pirátských útoků. K řadě z nich došlo nedaleko nejlidnětšjího města Lagosu.

V deltě Nigeru působí celá řada ozbrojených skupin. Kvůli násilnostem, které se tam loni vyhrotily, došlo ke snížení produkce ropy a následnému dramatickému růstu jejích cen. Nigérie je jejím největším producentem v celé Africe.

"Násilnosti v nigerijských pobřežních vodách se vymykají kontrole," uvádí se ve zprávě IMB. Skutečný počet útoků může být podle odborníků ještě vyšší, neboť zdaleka ne všechny jsou hlášeny.

Adenský záliv: obehraná písnička

O druhé místo se dělí Indie a Adenský záliv oddělující roh Afriky od Arábie, kde došlo shodně k pěti útokům na proplouvající lodě.

Zatímco v Indii jde útočníkům zpravidla o krádež přepravovaného zboží, Arabské moře je pověstné únosy plavidel, která končí v malých přístavech u neklidných somálských břehů i s členy posádky, kteří bývají vyměňováni za výkupné.

Čtěte také: Zmizel japonský tanker. Unesli ho somálští piráti

Posledním prominentním případem pirátství v Adenském zálivu se stal únos francouzské luxusní jachty Le Ponant. Somálští útočníci počátkem dubna unesli její 30člennou posádku, kterou pak vyměnili za výkupné. Francouzské bezpečnostní služby ale vzápětí šest únosců dopadly i s penězi
Posledním prominentním případem pirátství v Adenském zálivu se stal únos francouzské luxusní jachty Le Ponant. Somálští útočníci počátkem dubna unesli její 30člennou posádku, kterou pak vyměnili za výkupné. Francouzské bezpečnostní služby ale vzápětí šest únosců dopadly i s penězi | Foto: Reuters

Za příklad hodný následování naopak zpráva označuje vývoj v Indonésii, kde ještě předloni za první kvartál došlo k 19 útokům, loni už jen k devíti a letos dokonce pouze ke čtyřem. "Indonéské námořnictvo a policie si zaslouží pochvalu za protipirátská opatření, která přijaly," konstatuje se v dokumentu.

Indonésie si zaslouží pochvalu

V Malacké úžině, jedné z nejvytíženějších námořních tras světa, kudy každoročně projede přes 60 tisíc lodí a kudy například Čína a Japonsko dováží na 80 procent energetických surovin, za první tři měsíce letošního roku dokonce nedošlo k jedinému případu přepadení.

Indonésie, Malajsie a Singapur, které provoz v 800 kilometrů dlouhém průplavu společně monitorují, si také za vzornou spolupráci při hlídkování vysloužily od IMB pochvalu. A také varování do budoucna:

"Nelze usínat na vavřínech. Je naprosto zásadní, aby do této oblasti i nadále směřovaly zdroje nezbytné k jejímu zabezpečení, pokud nemá dojít k obnovení útoků."

Dalšími zeměmi, kde mezi lednem a březnem došlo k pirátským útokům, jsou Tanzánie se čtyřmi případy a Filipíny, Bangladéš, Peru, Angola, Ghana a Mozambik, jež shodně nahlásily po dvou útocích.

 

Právě se děje

Další zprávy