Ukrajinci a proruští separatisté si na Donbasu vyměnili zajatce

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 12. 2017 17:16
Separatisté z Donbasu a ukrajinská armáda ve středu začali vzájemně propouštět své válečné zajatce.
Ukrajinští vojáci připravují předání válečných zajatců.
Ukrajinští vojáci připravují předání válečných zajatců. | Foto: Reuters

Kyjev - Na demarkační linii u města Horlivka se uskutečnila dlouho chystaná výměna zajatců mezi Ukrajinou a proruskými separatisty, ovládajícími část východoukrajinského Donbasu.

Ukrajinská strana předala separatistům 237 osob a převzala od nich 74 lidí.

Místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková, která výměnu zajatců za Kyjev dojednávala, dříve uvedla, že za osvobození 74 Ukrajinců z povstaleckého zajetí předá separatistům 306 zajatců a vězňů, jejichž výměnu dovolují ukrajinské zákony.

Počet zajatců, které dovezla ukrajinská strana, byl nakonec nižší: "nedostavilo se" 43 lidí, kteří si již v ukrajinských věznicích odpykali trest a byli propuštěni na svobodu. Na povstalecká území se prý několik zajatců odmítlo vrátit. Na místě výměny se každý zajatec mohl vyjádřit před zástupci Červeného kříže.

Povstalecká agentura Novorossija uvedla, že do dlouhých jednání o výměně zajatců se zapojil i ruský prezident Vladimir Putin, který jednal s vůdci separatistů v Doněcku a Luhansku, jakož i německá kancléřka Angela Merkelová, která dojednávala podrobnosti s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

Video: Konflikt na východní Ukrajině změnil její ekonomiku

Konflikt na východní Ukrajině změnil fungování místní ekonomiky, řada dolů a továren se zavřela. Mikrogranty pomáhají lidem začít podnikat. | Video: Ondřej Soukup, Marek Dušák
 

Právě se děje

Další zprávy