Kyjev se domluvil s proruskými povstalci, navzájem si vymění zajatce. Nebude se to však týkat všech

ČTK ČTK
25. 12. 2017 10:19
Podle minských mírových dohod z roku 2015 by si měly obě strany vyměnit zajatce podle zásady "všichni za všechny". Na seznam propuštěných se ale všechny zadržované osoby nedostaly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Definitivní dohoda o výměně zajatců mezi Kyjevem a proruskými povstalci na Donbasu je na světě, obě strany by si měly zajatce vyměnit ve středu. V Moskvě to v pondělí oznámili vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko a proruský ukrajinský politik Viktor Medvedčuk, který při jednání zastupoval ukrajinskou stranu.

Poslední detaily dohody v pondělí v ruské metropoli obě strany dojednávaly pod dohledem moskevského pravoslavného patriarchy Kirilla. Kyjev by měl propustit 306 válečných zajatců a proruští povstalci 74 vězněných Ukrajinců.

Podle minských mírových dohod z roku 2015 by si měly obě strany vyměnit zajatce podle zásady "všichni za všechny". Kirill ale novinářům řekl, že na seznam propuštěných se všechny zadržované osoby nedostaly.

Jednání dlouho vázlo kvůli výhradám Ukrajiny i povstalců, diskuse o podmínkách výměny zajatců začala už loni. Průlom zřejmě přinesl telefonický rozhovor ruského prezidenta Vladimira Putina se Zacharčenkem z poloviny listopadu, po němž separatisté s propuštěním zadržovaných Ukrajinců vyslovili souhlas.

"Překonali jsme všechny problémy a vyměnili jsme si potvrzené seznamy. Výměna se uskuteční podle dojednaného scénáře 27. prosince," řekl novinářům Medvedčuk, který je označován za přítele Putinovy rodiny. Zacharčenko načasování "historické události" v rozhovoru s povstaleckou agenturou DAN potvrdil.

Z dosavadních informací není zřejmé, zda má být mezi propuštěnými také ukrajinský duchovní a teolog Igor Kozlovskij, za jehož osvobození koncem listopadu při návštěvě Ruska intervenoval český prezident Miloš Zeman. Dvaašedesátiletý Kozlovskij, který od začátku proruského povstání proti násilnostem na Donbasu protestoval, byl zatčen loni v lednu v Doněcku. Byl odsouzen na dva a půl roku vězení za špionáž a nezákonné držení zbraní.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy