Nejhorší situace od února. V Donbasu znovu eskalují boje, varovala pozorovatelská mise OBSE

ČTK ČTK
19. 12. 2017 18:44
Pozorovatele na východní Ukrajině za posledních sedm dní zaznamenali kolem 16 000 případů porušení příměří, což je o 35 procent více než před týdnem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev - Boje na východě Ukrajiny se vyostřily na nejhorší úroveň za několik měsíců, varovala v úterý pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) poté, co při ostřelování jedné ze vsí utrpělo zranění osm civilistů a palba z raketometů poškodila padesátku domů.

Pozorovatelé OBSE, kteří mají dohlížet na dodržování příměří a uplatňování mírových dohod, zaznamenali mezi 11. a 17. prosincem skoro 16 000 případů porušení příměří, o 35 procent více než před týdnem.

"Se znepokojením zaznamenáváme prudké zhoršení situace. Takové množství incidentů jsme nezaznamenali od února," prohlásil šéf mise Ertugrul Apakan.

Ve vzpomínaném únoru ostřelování průmyslového města Avdijivka, drženého vládními silami, připravilo tisíce civilistů o dodávky vody a elektřiny.

Znepřátelené strany Apakan vyzval k dodržování příměří. "Normalizace situace, kdy se civilisté mohou vrátit k normálnímu životu bez strachu z ostřelování či z nastražených min, je první krok na cestě k míru," řekl.

Terčem palby separatistů se podle listu Ukrajinska pravda stala naposledy vesnice Novoluhanske v Doněcké oblasti. Palba z raketometů poškodila 47 domů, včetně mateřské školky, školy a lékařské ordinace. Zranění utrpělo šest žen, muž a jedno dítě.

Ukrajinští vyšetřovatelé na místě podle agentury Interfax-Ukrajina našli důkazy "přítomnosti ruských ozbrojených sil na dočasně okupovaném území Donbasu", a to v podobě pozůstatků raketové munice s výrobními čísly, které nikdy nebyly zařazeny do ukrajinské výzbroje.

Separatisté popírají, že by vesnici ostřelovali, a přičítají útok vládním vojskům, které tak prý získaly záminku k ostřelování civilistů žijících na povstaleckém území. Podle separatistů se počet útoků z ukrajinské strany během posledních 24 hodin skoro zdvojnásobil

Konflikt v Donbasu mezi proruskými separatisty a vojsky prozápadní vlády v Kyjevě si od dubna 2014 vyžádal více než 10 000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy