Grafika: Prozápadní reformy, oškubaní oligarchové, ale taky zklamání. Tak Ukrajinu změnil Euromajdan

Pavlína Nouzová Hana Vařáková Jiří Kropáček Pavlína Nouzová, Hana Vařáková, Jiří Kropáček
29. 12. 2017 19:05
Před čtyřmi lety vyšli Ukrajinci do ulic a odstartovali sérii masových protestů, pro které se vžil název Euromajdan. Postupně se obměnilo vedení Ukrajiny, země se začala otáčet na Západ a vypukla tzv. krymská krize. Ukrajinci, kteří byli nejdříve plní nadějí a důvěry v novou vládu a prezidenta Petra Porošenka, ale opouštějí své nadšení. Trápí je korupce, ekonomická situace a konflikt na Donbasu. Ukrajinští oligarchové během čtyř let zchudli, přesto podle poloviny lidí pořád ovlivňují politiku.

Euromajdan Euromajdan znamená doslova “evropské náměstí”.

Byla to série protivládních demonstrací na Ukrajině, která začala 21. listopadu 2013. Události odstartovala tehdejší vláda premiéra Mykoly Azarova, která zastavila přípravy na podpis asociační dohody Ukrajiny s Evropskou unií.

Protesty, které často násilně potlačila policie, vedly až k pádu prezidenta Viktora Janukovyče v únoru 2014.

Demonstrace proti Janukovyčovi odstartovaly krizi, která se rozšířila po celé Ukrajině. Pár dní po skončení Euromajdanu přišla navíc tzv. krymská krize, která vyvrcholila ruskou anexí Krymského poloostrova a vypuknutím války na východě Ukrajiny.

pád prezidenta

Janukovyče

v únoru 2014

Azarovova vláda zastavila

přípravy na podpis

asociační dohody s EU

21. listopadu 2013

začaly demonstrace

začíná

krymská

krize

Myslíte si, že vývoj na Ukrajině jde správným směrem?

Drtivá většina Ukrajinců si myslí, že vývoj v jejich zemi se ubírá špatným směrem. Ukazuje to rozsáhlý průzkum mezinárodní nevládní společnosti International Republican Institute (IRI).

Zdroj: International Republican Institute (IRI), 2013–2017

V květnu 2013, tedy pár měsíců před začátkem Euromajdanu, jen sedmina Ukrajinců věřila, že se situace v zemi zlepšuje. A 70 procent lidí mělo opačný názor.

Na jaře 2014, po sesazení prezidenta Janukovyče, začal mezi lidmi růst optimismus. V pozitivní vývoj Ukrajiny věřila třetina dotázaných, proti byla zhruba polovina.

Pak ale Rusko anektovalo Krym a na východě Ukrajiny vypukla válka. V únoru 2016 bylo s vývojem v zemi nespokojených 76 procent Ukrajinců.

Jaké problémy nejvíce trápí Ukrajinu?

• Korupce

• Vojenský konflikt na Donbasu

• Ekonomika - nízká produkce, nezaměstnanost

Jaké problémy nejvíce trápí Ukrajince osobně?

• Ekonomika - kontrola růstu cen, nezaměstnanost

• Vojenský konflikt na Donbasu

• Sociální ochrana chudých

Politika a ekonomika×

Zdroj: International Republican Institute (IRI), 2013–2017

Když v červnu 2014 nastoupil do prezidentského úřadu Petro Porošenko, vzbudil velká očekávání. Na vrcholu popularity byl v září, kdy s jeho kroky celkově souhlasilo 55 procent Ukrajinců. Čísla ale začala klesat. Letos v červnu schvalovala Porošenkovy kroky jen pětina lidí, ukazují data institutu IRI. Na vině je vleklá politická krize, pomalé reformy, všudypřítomná korupce a také pokračující válka na východě Ukrajiny.

Zdroj: International Republican Institute (IRI), 2013–2017

Podobně je na tom důvěra ve vládu. Prvnímu kabinetu Arsenije Jaceňuka věřila v dubnu 2014 více než polovina Ukrajinců. Teď je premiérem Volodymyr Hrojsman a s kroky jeho vlády souhlasí jen sedmina lidí. Současná vláda je podle Ukrajinců slabá a poslední rok navíc váznou reformy.

Klíčoví ukrajinští politici

načítám grafiku

Jak si stojí ukrajinská ekonomika×

Ukrajinská ekonomika se v roce 2014 dostala na pokraj kolapsu, když Rusko anektovalo Krym a začala válka na Donbasu. V prvním čtvrtletí následujícího roku se propadala o 17 procent a inflace se pohybovala nad čtyřicetiprocentní hranicí.

Hospodářství se ale postupně vzpamatovává. Země přijímá reformy v ekonomické oblasti a ohledně korupce, bankovnictví nebo soudnictví.

načítám grafiku

Korupce a oligarchové×

Protivládní protesty byly před čtyřmi lety masové a rozšířily se po celé Ukrajině. Přesto jen mírně ovlivnily jeden z nejpalčivějších problémů mnoha Ukrajinců - korupci.

V celosvětovém Indexu vnímání korupce se země posunula jen o 13 míst. Ze 144. příčky, kde byla před čtyřmi lety, na loňskou 131. pozici.

Pro více než polovinu Ukrajinců je korupce jedním z hlavních problémů v zemi. Ukazuje to loňský průzkum neziskové organizace Transparency International. Téměř polovina lidí si také myslí, že rozhodnutí vlády ovlivňují ukrajinští oligarchové.

V posledních dvou letech Ukrajina zavedla některá protikorupční opatření:

• vznikl protikorupční úřad

• politici musí podávat majetková přiznání

veřejné zakázky jsou zaneseny do elektronického systému ProZorro

léky ze zahraničí už nenakupuje ukrajinské ministerstvo zdravotnictví, ale UNICEF a Rozvojový program OSN

Nejbohatší ukrajinští oligarchové

Ukrajinští oligarchové zbohatli v 90. letech, kdy převzali kontrolu nad státními podniky. Podle největší investiční ukrajinské banky Dragon Capital vlastnilo loni deset nejbohatších ukrajinských oligarchů jmění v celkové výši 11 miliard dolarů (241 miliard korun). To je asi 13 procent hrubého domácího produktu Ukrajiny.

Přesto platí, že v posledních čtyřech letech drtivá většina z nich o část majetku přišla. Na vině je politická a ekonomická krize a také válka na východě Ukrajiny.

načítám grafiku

Vztah k Rusku, EU a NATO×

načítám grafiku

načítám grafiku

zpět na úvod

Zdroj fotografií: Reuters | Zdroj dat: International Republican Institute (IRI)

 

Právě se děje

Další zprávy