Moskva už není partnerem. Němci chtějí zařadit Rusko na seznam největších hrozeb

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 6. 2016 16:08
Rusko by se mohlo objevit na seznamu největších hrozeb pro Německo, informuje list Die Welt. Podle dokumentu, který má tamní vláda projednat do prázdnin, se Rusko změnilo z partnera na soupeře. V žebříčku hrozeb by tak bylo hned za terorismem a kybernetickými útoky.
Ruský prezident Vladimír Putin
Ruský prezident Vladimír Putin | Foto: Reuters

Německé ministerstvo obrany v nové koncepci zajištění bezpečnosti země, tzv. Bílé knize, doporučuje zařadit mezi největší hrozby Rusko, ještě nedávno považované za partnera.

O dokumentu, který má německá vláda projednat před letními prázdninami, informoval o víkendu německý list Die Welt. "Německo staví Rusko na stejnou úroveň jako teroristy," zdůraznila v této souvislosti ruská televizní stanice REN.

Rusko zpochybňuje evropský pořádek vytvořený po studené válce, praví se v dokumentu, který na osmi desítkách stran upřesňuje, jak by Německo mělo reagovat na hrozby a za pomoci jakých prostředků. Předchozí německá Bílá kniha vyšla v roce 2006.

"Rusko už není partnerem, ale stalo se soupeřem; odvrací od Západu, zdůrazňuje strategické soupeření a zvyšuje vojenskou aktivitu na hranicích Evropské unie," píše Die Welt v pasáži věnované ruské problematice. Cituje přitom z návrhu Bílé knihy: "Bez zásadní změny kurzu bude Rusko v dohledné budoucnosti představovat problém pro bezpečnost na našem kontinentu."

Dokument mimo jiné upozorňuje, že Rusko využívá digitální komunikační prostředky k ovlivňování veřejného mínění, a to například prostřednictvím manipulací s diskuzemi na sociálních sítí či s informacemi na zpravodajských portálech.

V seznamu hrozeb Němci zařadili Rusko na třetí místo: za teroristické ohrožení a za kybernetické útoky.

Riziko terorismu podle Bílé knihy stoupá s návratem evropských islamistů z bojišť v Sýrii a Iráku. Tito teroristé jsou s to podniknout útoky i s využitím chemických a možná i biologických a radioaktivních látek.

Mezi hrozbami se objevili i internetoví piráti, konflikty v sousedství Evropské unie, nekontrolovatelná migrace, radikální nacionalismus v členských státech EU, regionální závody ve zbrojení, omezení přístupu ke zdrojům, změny klimatu a také riziko pandemií.

Noční vlci nejsou invazní armáda, jde ale o projekci ruské moci mimo své hranice, říká politický geograf Martin Riegl | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy