Exkluzivně: Tahle výměna byla nejtěžší, u níž jsem kdy byl, tvrdí vyjednavač. Šlo i o Krym

Jan Gazdík Jan Gazdík
Aktualizováno 26. 5. 2016 9:42
Generál Volodymyr Ruban je jedním z těch, kteří byli u vyjednávání propuštění Nadiji Savčenkové. Po jejím příletu na Ukrajinu poskytl šéf ukrajinského centra osvobozování zajatců Aktuálně.cz rozhovor. "Někdy si říkám, že někteří lidé, kteří vyjednávají o propuštění zajatců, by si takové válečné zajetí měli vyzkoušet na vlastní kůži, aby pochopili všechny jeho útrapy a jak vás poznamená," tvrdí.
Propuštění Nadiji Savčenkové (vpravo dole Volodymyr Ruban).
Propuštění Nadiji Savčenkové (vpravo dole Volodymyr Ruban). | Foto: Reuters, Aktuálně.cz

Jste šéfem ukrajinského centra osvobozování válečných zajatců. Jistě tedy máte informace o tom, co všechno vedlo k propuštění Nadiji Savčenkové. Můžete říct něco o vyjednávání?

Omlouvám se, ale do oficiálního prohlášení advokátů Nadiji - a samozřejmě také jí samotné - nelze mluvit o detailech ukrajinsko-ruských rozhovorů. Nejsem k tomu v tuto chvíli oprávněn.

Zeptám se tedy jinak: jaká byla vaše role při vyjednávání o propuštění Nadiji Savčenkové?

Moje role je zcela nevýznamná. Hlavní a ti opravdu nejdůležitější vyjednavači byli ve finále dva - prezidenti Petro Porošenko a Vladimir Putin.

Bez jejich dohody by se nic nestalo.

Snad ale mohu říci, že v té poslední etapě vyjednávání jsem pomáhal jako konzultant.

Proč se vyjednávání o výměně Savčenkové táhlo tolik měsíců?

Tahle výměna byla nejtěžší, u níž jsem kdy byl. Podmínky propuštění Savčenkové se šplhaly do nenormální a pro Ukrajinu velmi nevýhodné výše.

Na stole se objevily dokonce požadavky na ústupky Ukrajiny, které se týkaly Krymu.

Pracovalo se i s variantou propuštění ruského zbrojního experta Vitora Buta, který byl v USA odsouzen na 25 let (v roce 2012 za obchodování se zbraněmi a poskytování pomoci teroristům - pozn. red.).

Probíraly se také další a další varianty. Opět se omlouvám se, že nemohu být příliš konkrétní.... Výsledkem však v každém případě bylo velmi dlouhé a mimořádně složité dohadování se na kompromisu výměny těchto známých lidí.

Mám tomu rozumět tak, že Savčenková mohla být na svobodě už dávno?

Mohla být na svobodě už týden poté, co se ocitla v zajetí.

Někdy si říkám, že někteří lidé, kteří vyjednávají o propuštění zajatců, by si takové válečné zajetí měli vyzkoušet na vlastní kůži, aby pochopili všechny jeho útrapy a jak vás poznamená. Pak by byly výsledky jejich práce určitě výrazně lepší.

Naděje i pro Putina

Co říkáte výměně ukrajinské pilotky Savčenkové za dva ruské vojáky Alexandra Alexandrova a Jevgenije Jerofejeva?

Jde o velký den pro Ukrajinu. Zejména ale pro všechny zajatce z Luhanska či Doněcka - tudíž i ty ruské -, jimž dává návrat Savčenkové velkou naději, že budou i oni propuštěni a vrátí se domů.

Není to tedy jen o výměně a návratu Nadiji. Tak jako ona byli ve válce na východě Ukrajiny zajati a na dlouhá léta odsouzeni i další Ukrajinci, kteří nyní sedí v ruských věznicích.

Pro ně a jejich blízké je Savčenková obrovskou vzpruhou.

Může snad výměna Savčenkové zlepšit i velmi vyhrocené vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem?

Určitě. Nehledě na význam této výměny, jde ale jen o malý krůček k nápravě ukrajinsko-ruských vztahů, které jsou válkou velmi poničeny.

Ostatně - i pro ruského prezidenta Putina je tahle výměna možná nadějí. V podobném smyslu se alespoň vyjádřil... i když pod vlivem přímluv evropských politických lídrů.

Možná se tedy nyní ruský prezident přikloní k propuštění dalších ukrajinských zajatců. A my pak budeme moci Rusku recipročně vrátit jejich občany, kteří - jak říkají - "zabloudili" v Luhansku či Doněcku.

Paradoxní ovšem je, že i v těchto chvílích umírají na východní Ukrajině další lidé...

Je to tak. Hlavní problém tohoto bratrovražedného boje zůstává - nehledě na nadšení z propuštění Nadiji - neřešen. Boje, třebaže v omezeném rozsahu, pokračují. Mluvíme tedy jen o malém, ale reálném kroku k ukončení války.

Ale přestože je malý, tak obrovské díky za to, že je a byl učiněn.

Kolik je vlastně na Ukrajině, ale také v Rusku vězněno válečných zajatců?

Kolem dvanácti Ukrajinců je v Rusku (na Twitteru se ve středu večer objevil seznam dvaceti Ukrajinců, kteří jsou z "politických důvodů" vězněni v Rusku - pozn. red.). V ukrajinských věznicích pak sedí několik desítek ruských zajatců... možná tak do padesáti lidí.

Západ zapomněl

Zeptám se vás jako respektovaného generálplukovníka: Co je podle vás nutné podniknout k definitivnímu ukončení konfliktu na Ukrajině?

Teď řeknu asi něco velmi nepopulárního: Možná by bylo lepší říci rusko-amerického konfliktu, což?

K zastavení války na Ukrajině a odvrácení mnohem hroznějšího a rozsáhlejšího konfliktu je nutné jednat nejen s evropskými či světovými mocnostmi, ale i se všemi jeho účastníky - tedy i s doněckými povstalci. Mírové a nepochybně kompromisní řešení se však musí nalézt. V sázce je až příliš.

Lidé jsou sice válkou už k smrti unaveni, ale ona přesto dál doutná a hrozí přerůst v katastrofu.

Dost silná slova... možná až příliš.

Máte dojem, že přeháním? Západ kvůli jiným svým starostem možná pozapomněl, že mírové dohody z Minsku se neplní ani v jednom bodě. Odškrtnut není doslova ani jeden bod. Na východní Ukrajině může proto kdykoliv znovu propuknout velmi nebezpečný válečný oheň.

Jako voják nemám ve zvyku přehánět. Jen se ale podívejte, jak nebezpečná válečná vlna prošla arabským světem. Vlna rozvratu, zmatků a zabíjení.

Arabský svět ale přece není Ukrajina...

Myslíte, že se na Ukrajině něco podobného nemůže stát? V zemi, kde je několik jaderných elektráren s více než dvaceti reaktory?

Jde tu o hrozbu dvaceti Černobylů. Ani k nám vlastně nemusíte vozit jadernou pumu, aby se rozpoutala katastrofa světového rozměru.

Nevím, zda si mocnosti uvědomují, že jakýkoliv konflikt na Ukrajině může přerůst v globální válečnou krizi, ve zničující světovou válku.

Přesto ale nyní slavíme s propuštěním Nadiji Savčenkové velký svátek. Splnil se můj velký sen. Nadija je konečně doma!

Po téměř dvou letech věznění v Rusku se domů vrátila ukrajinská pilotka Nadija Savčenková. Tu Kyjev vyměnil s Moskvou za dva odsouzené Rusy. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy