Na Hrad se chystá ruský Nesmrtelný pluk, ponese fotografie padlých. Nejsme Noční vlci, tvrdí

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
6. 5. 2016 19:30
Pochod Nesmrtelného pluku se v Praze uskuteční den poté, co pietní akce k uctění památky padlých vojáků uspořádají příslušníci kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci. Pochod pluku je jiný. "Není v tom žádná politika, žádná propaganda. Je to občanská iniciativa, která vznikla spontánně. Cílem je uctění památky lidí, kteří bojovali a zahynuli," říká jedna z organizátorek.
Oslavy konce války v Rusku. Ilustrační foto.
Oslavy konce války v Rusku. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Prahou se o víkendu nebudou prohánět jen Noční vlci. S portréty svých padlých příbuzných budou v neděli na Pražský hrad pochodovat potomci bývalých bojovníků z druhé světové války.

Říkají si Nesmrtelný pluk a vznikli v Rusku.

Z Loretánského náměstí by účastníci procesí měli dojít na Hradčanské náměstí. Podle organizátorů ale nejde o politickou akci. Žádné projevy ani mítinky se nečekají.

"Cílem pochodu je uctít památku generace, která zvítězila nad fašismem. Každý, kdo chce připomenout své předky a lidi, kteří bojovali nebo zahynuli za druhé světové války, může přijít s portrétem svého příbuzného," řekla Aktuálně.cz Julija Guculová, jedna z organizátorek pražského pochodu.

"Není v tom žádná politika, žádná propaganda. Je to občanská iniciativa, která vznikla spontánně v Rusku a rozšířila se i do zahraničí," tvrdí.

V čele s Putinem

Projekt Nesmrtelný pluk si v Rusku získal popularitu zejména po loňských oslavách 70. výročí ukončení druhé světové války. Pochod, který původně zorganizovali před několika lety novináři v sibiřském městě Tomsk, se stal jakousi alternativou tradičních pompézních vojenských přehlídek.

V Moskvě se ho loni zúčastnilo na půl milionů lidí. V čele průvodu šel prezident Vladimir Putin s portrétem svého otce, který byl raněn při obraně Leningradu.

Akci ocenil jako "ukázku upřímné jednoty mnohonárodnostního ruského národa".

Přestože má iniciativa výraznou podporu Kremlu, pořadatelé tvrdí, že se koná  díky občanské aktivitě, a lidé prý oceňují, že tak mohou neformálně připomenout účast svých blízkých.

Nejsme Noční vlci

Podobné pochody jako v Praze se letos chystají i v New Yorku, Londýně, Benátkách nebo Tel Avivu. Konat se mají i na Ukrajině, v Pobaltí, ale i v Polsku, kde bylo v poslední době demontováno několik pomníků sovětským vojákům.

Ruským motorkářům ze skupiny Noční vlci, kteří tam chtěli uctít padlé vojáky podobně jako v Česku, polské úřady vstup do země zakázaly.

Negativních reakcí, které provázely kontroverzní pietní akce motorkářů, se organizátoři pražského pochodu Nesmrtelného pluku nebojí. "Jde o různé záležitosti, i když poselství je možná stejné. Všechny pietní akce se konají u příležitosti Dne vítězství," uvedla Guculová.

Akci, nahlášenou na pražském magistrátu jako "pochod dětí a vnuků padlých účastníků druhé světové války", svolává Občanské sdružení pro Evropskou multikulturní společnost. Na svých webových stránkách se k ní hlásí i Český svaz bojovníků za svobodu, Sdružení válečných veteránů ČR, Společnost Ludvíka Svobody, Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel a také Koordinační rada ruských krajanů v Česku či Všekozácký Svaz Českých zemí a Slovenska.

"Je to česko-ruská akce"

Pořadatelé očekávají několik stovek lidí včetně veteránů, bývalých partyzánů, účastníků odboje nebo vězňů koncentračních táborů a jejich potomků. Projekt podpořily 85letá dcera sovětského generála Nikolaje Vatutina Jelena Vatutinová, která žije v Praze, nebo 90letá dcera bývalého československého prezidenta Ludvíka Svobody Zoe Klusáková-Svobodová.

"Nejde výhradně o ruskou záležitost. Je to česko-ruská akce, která svědčí o tom, že v otázkách, které se týkají války a památky zesnulých vojáků, nemusí být žádná politika nebo komerční zájmy," vysvětlila Guculová.

Do akce se podle ní chtějí zapojit bývalí účastníci války i mladí lidé, kteří se svolávají přes sociální sítě.

Některým zájemcům pořadatelé pomáhali se zvětšováním portrétů a tiskem fotografií, které při pochodu Prahou ponesou. Akce skončí na Hradčanském náměstí, kde bude následovat koncert dětských sborů z ruského Jekatěrinburgu a z Českých Budějovic.

Deset milionů v Rusku

V Rusku pořadatelé akce Nesmrtelný pluk podle agentury Interfax očekávají v ulicích až deset milionů lidí. V Moskvě se pochod uskuteční navzdory údajné hrozbě teroristických útoků.

Tamní policie v minulých dnech zatkla skupinu Tádžiků, kteří prý plánovali střelbu do davu. Prozdradily je údajně informace, které si vyměňovali s krajany v Sýrii a Turecku na sociálních sítích.

Kvůli účasti v průvodu budou muset lidé v Rusku projít kovovým rámem.

Šéf ruského motorkářského gangu Noční vlci Alexander Zaldostanov popíral fakt, že SSSR na začátku druhé světové války spolupracoval s Hitlerem. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy