reklama
 
 

Základna NATO v Polsku a Pobaltí by byla jen další cíl, cvičení jsou lepší, řekl generál Pavel

16. 4. 2016
Petr Pavel Petr Pavel | Foto: DVTV
Pro efektivní obranu Pobaltí a Polska je důležitější mobilita jednotek a schopnost je rychle posílit než trvalá základna, tvrdí předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. "Trvalá základna na východě NATO by byla jen další cíl," uvedl Pavel na konferenci Globsec v Bratislavě. Hlavním tématem konference byla sice debata o Islámském státu, ale ani ruskou hrozbu nelze podle Pavla podceňovat.

Bratislava - Přítomnost, přítomnost, přítomnost, opakoval během debaty o dalším směřování Severoatlantické aliance na konferenci Globsec v Bratislavě polský ministr zahraničí Wytold Waszczykowski.

Dával tím najevo, že jeho země, která v červenci bude hostit summit NATO, si chce zajistit trvalou přítomnost spojeneckých, nejlépe amerických, jednotek na svém území. Poláci a Pobalťané žádají od spojenců co nejpevnější záruky obrany před případným ruským útokem.

Vojensky ale případná základna, na kterou tlačí především polská vláda, nemá velký smysl. "Trvalá základna by byl jen další vhodný cíl," řekl na sobotním setkání s novináři generál Petr Pavel, který vede vojenský výbor aliance.

Moderní válečné metody podle něj nejsou o statických cílech jako je případná trvalá základna aliance v Polsku, ale o mobilitě předsunutých jednotek a schopnosti je podle potřeby rychle posílit.

Základna plní roli politického odstrašení

"Přítomnost předsunutých jednotek má spíš než význam vojenský roli politického odstrašení, protože dává najevo, že spojenci jsou připraveni a ochotni Pobaltí a Polsko bránit," řekl generál Pavel.

Princip rotace spojeneckých jednotek ve východních členských státech může naopak pomoci vojákům být lépe připravení, protože dlouhodobá cvičení v délce několika týdnů až měsíců se podle něj blíží operačnímu nasazení.

Experti z amerického think tanku Atlantic upozorňují, že NATO nepořádá tak velká a neohlášená cvičení jako ruské jednotky. A není tak tudíž jisté, jaká je skutečná připravenost bránit východ aliance.

Pokud jde o velikost jednotek majících za úkol bránit východní členské státy NATO, ta je mnohem menší než síly, které podle dostupných informací mají Rusové. „Naše přítomnost neznamená hrozbu, ale má ujistit spojence,“ řekl generál Pavel.

Rusko nelze podceňovat

I když se na konferenci Globsec letos více hovoří o nebezpečí, které představuje Islámský stát, ruskou hrozbu není možné podle generála Pavla podceňovat.

"Země, která se nechová podle pravidel, představuje hrozbu," řekl a poněkolikáté zopakoval, jak je Rusko silné v propagandistické válce, které Západ jen s obtížemi čelí. "Využívají i naše chyby, takže by bylo dobré si je přiznávat a neopakovat je místo toho, abychom se pořád chválili a říkali, jak to děláme dobře."

Náčelník generálního štábu české armády a brzy druhý muž NATO Petr Pavel považuje Rusko za protivníka. Moskva se podle něj do této pozice pasovala sama intervencí na Ukrajině. | Video: DVTV |  15:34

autor: Martin Ehl | 16. 4. 2016

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama