Základna NATO v Polsku a Pobaltí by byla jen další cíl, cvičení jsou lepší, řekl generál Pavel

Martin Ehl Martin Ehl
16. 4. 2016 12:36
Pro efektivní obranu Pobaltí a Polska je důležitější mobilita jednotek a schopnost je rychle posílit než trvalá základna, tvrdí předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. "Trvalá základna na východě NATO by byla jen další cíl," uvedl Pavel na konferenci Globsec v Bratislavě. Hlavním tématem konference byla sice debata o Islámském státu, ale ani ruskou hrozbu nelze podle Pavla podceňovat.
Petr Pavel
Petr Pavel | Foto: DVTV

Bratislava - Přítomnost, přítomnost, přítomnost, opakoval během debaty o dalším směřování Severoatlantické aliance na konferenci Globsec v Bratislavě polský ministr zahraničí Wytold Waszczykowski.

Dával tím najevo, že jeho země, která v červenci bude hostit summit NATO, si chce zajistit trvalou přítomnost spojeneckých, nejlépe amerických, jednotek na svém území. Poláci a Pobalťané žádají od spojenců co nejpevnější záruky obrany před případným ruským útokem.

Vojensky ale případná základna, na kterou tlačí především polská vláda, nemá velký smysl. "Trvalá základna by byl jen další vhodný cíl," řekl na sobotním setkání s novináři generál Petr Pavel, který vede vojenský výbor aliance.

Moderní válečné metody podle něj nejsou o statických cílech jako je případná trvalá základna aliance v Polsku, ale o mobilitě předsunutých jednotek a schopnosti je podle potřeby rychle posílit.

Základna plní roli politického odstrašení

"Přítomnost předsunutých jednotek má spíš než význam vojenský roli politického odstrašení, protože dává najevo, že spojenci jsou připraveni a ochotni Pobaltí a Polsko bránit," řekl generál Pavel.

Princip rotace spojeneckých jednotek ve východních členských státech může naopak pomoci vojákům být lépe připravení, protože dlouhodobá cvičení v délce několika týdnů až měsíců se podle něj blíží operačnímu nasazení.

Experti z amerického think tanku Atlantic upozorňují, že NATO nepořádá tak velká a neohlášená cvičení jako ruské jednotky. A není tak tudíž jisté, jaká je skutečná připravenost bránit východ aliance.

Pokud jde o velikost jednotek majících za úkol bránit východní členské státy NATO, ta je mnohem menší než síly, které podle dostupných informací mají Rusové. „Naše přítomnost neznamená hrozbu, ale má ujistit spojence,“ řekl generál Pavel.

Rusko nelze podceňovat

I když se na konferenci Globsec letos více hovoří o nebezpečí, které představuje Islámský stát, ruskou hrozbu není možné podle generála Pavla podceňovat.

"Země, která se nechová podle pravidel, představuje hrozbu," řekl a poněkolikáté zopakoval, jak je Rusko silné v propagandistické válce, které Západ jen s obtížemi čelí. "Využívají i naše chyby, takže by bylo dobré si je přiznávat a neopakovat je místo toho, abychom se pořád chválili a říkali, jak to děláme dobře."

Náčelník generálního štábu české armády a brzy druhý muž NATO Petr Pavel považuje Rusko za protivníka. Moskva se podle něj do této pozice pasovala sama intervencí na Ukrajině. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy