Sebevražedný atentátník odpálil výbušniny na svém těle a druhá nálož explodovala podle dosavadních informací v automobilu. Zemřelo nejméně třináct amerických vojáků, někteří z nich měli za několik hodin z Kábulu také odletět. Afghánců zahynulo nejméně dvaasedmdesát, auta odvážela další desítky zraněných do nemocnic.
K útoku se nepřihlásil Tálibán, ale odnož Islámského státu v Afghánistánu. V prohlášení tato organizace uvedla, že udeřila na ty, kteří pomáhali americké armádě. Atentátníkem byl Afghánec z provincie Lógar, kde v minulosti působil v rámci mezinárodní pomoci Afghánistánu český rekonstrukční tým a podílel se tam na výstavbě nebo obnově škol a nemocnic.
Islámský stát v Afghánistánu je ještě fanatičtější než konkurenční radikální hnutí Tálibán. Jeden z amerických velitelů na letišti v Kábulu ve čtvrtek řekl, že evakuace Afghánců budou i po útoku pokračovat a že Američané v tom budou spolupracovat s Tálibánem. Jeho vedení atentát odsoudilo. Tálibán tedy najednou vyhlíží ve srovnání s Islámským státem jako umírněná síla, se kterou je možné se dohodnout.
Zatím není jasné, jak se atentátník tak blízko k letištní ploše dostal a jak tam projelo auto napěchované výbušninami. Okolí letiště hlídají příslušníci Tálibánu. Místo, kde se výbuchy odehrály, mají na starosti Američané, ale útočníci zjevně museli projet kolem kontrolního stanoviště Tálibánu.
"Toto je noční můra, které jsme se obávali. Proto kongresmani zaměření na armádu a zpravodajské služby vyzývali prezidenta, aby nechal vytlačit Tálibán dál od letiště a rozšířil prostor hlídaný našimi vojáky," řekl opoziční republikánský senátor Ben Sasse. "Jedna věc je jasná: nemůžeme se spoléhat na Tálibán při zajišťování bezpečnosti," uvedl šéf výboru amerického Senátu pro zahraniční politiku Robert Menendez, který je z Bidenovy Demokratické strany.
Další problém pro Bidena
Velitel sil USA na Blízkém východě a v Afghánistánu Frank McKenzie varuje, že násilí kolem letiště nejspíš bude pokračovat. Má věrohodné informace o hrozících útocích raketami odpalovanými z ramene a vozidly s výbušninami.
Dohoda mezi USA a Tálibánem předpokládá, že evakuace tisíců Afghánců z kábulského letiště skončí v úterý 31. srpna. Jeden z diplomatů NATO ale agentuře Reuters řekl, že operace se zřejmě po útocích urychlí a skončí už v pondělí.
Pro amerického prezidenta Joea Bidena znamená smrt nejméně třinácti vojáků další problém. Už před výbuchy byl kritizován, že odchod z Afghánistánu je katastrofou a fiaskem. V reakci na masakr slíbil, že organizátoři útoku budou dopadeni a za svůj čin zaplatí. V zemi ovládané Tálibánem se ale budou těžko hledat původci atentátu, schovaní kdesi v afghánských provinciích.
Islámský stát má na svědomí v posledních měsících několik brutálních útoků na civilisty. Loni 15. května odpálili jeho členové bombu v kábulské mešitě během bohoslužby, zemřelo dvanáct lidí. Při raketovém ostřelování školy v Kábulu zemřelo osmdesát lidí. Příslušníci Islámského státu také zavraždili několik televizních novinářek a moderátorek.
"Nemohu ani pořádně popsat, jak je toto všechno smutné a depresivní. Vracíme se někam, kde jsme už byli. Bomby a útoky, navíc teď se s tím musíme vyrovnat za situace, kdy vládne režim Tálibánu," cituje deník New York Times Sáada Muhsíního, majitele a ředitele soukromé afghánské televizní stanice Tolo.
Popravený lídr Islámského státu
Afghánská odnož Islámského státu vznikla v roce 2015 a přihlásila se k tehdejšímu vůdci IS v Iráku a Sýrii Abú Bakru Bagdádímu. Skupina čítá možná až dva tisíce lidí, kteří opustili Tálibán, protože byl pro ně málo radikální. Sídlo vedení je ve východoafghánské provincii Chorásán, kromě Afghánců je mezi členy mnoho Pákistánců, organizace verbuje nové rekruty v pákistánských náboženských školách.
Mezi Islámským státem a Tálibánem propuklo v uplynulých letech množství přestřelek a bitev. Jejich vůdce Umara Chorásáního tálibánci zajali a minulý týden v kábulské věznici popravili.
"Islámský stát patří ke skupinám s takzvaným univerzalistickým pojetím islámu. Může nadchnout a nalákat fanatika z Iráku nebo Afghánistánu stejně jako francouzského konvertitu nebo i českého podivína, kterého to osloví na internetu. Jde o určitý výklad náboženství, které je vydestilované a oproštěné od všech lokálních kultur a tradic," vysvětlil deníku Aktuálně.cz znalec islámu Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu v Praze.
Naopak Tálibán je podle něj nepřesaditený z afghánského prostředí, tradic a kultury. "V Afghánistánu je hnutí úspěšné, ale představa, že by se nějaké jeho buňky objevily třeba v Evropě nebo Sýrii, je nereálná," dodal Ostřanský.