Musím na hřbitov, abych viděl svoje dítě. Trump čelil po masakru na Floridě rozhořčeným pozůstalým

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
22. 2. 2018 12:23
Příbuzní obětí a studenti, kteří přežili vraždění na střední škole ve floridském Parklandu, se setkali s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. V emotivních projevech popisovali, jak se po masakru cítí a proč požadují zákaz držení zbraní i zvýšení bezpečnosti na školách v USA.
Příbuzní obětí a studenti, kteří přežili vraždění na střední škole ve floridském Parklandu, se setkali s prezidentem Donaldem Trumpem. | Video: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump mluvil ve středu se studenty, kteří přežili střelbu na střední škole ve floridském Parklandu, i s příbuznými obětí. Devatenáctiletý Nikolas Cruz tam před týdnem zastřelil celkem 17 lidí. Na setkání dorazili i rodiče dětí, které v minulosti zemřely při jiných školních masakrech v USA. 

Setkání bylo plné emotivních prohlášení a také hořkosti pozůstalých nad politickou neochotou v USA omezit dostupnost zbraní. Donald Trump se k tomuto řešení taky nekloní. Na středeční schůzi se nechal slyšet, že řádění střelce mohl zabránit ozbrojený učitel.

Americký prezident si vysloužil kritiku také za seznam poznámek k diskusi, s kterým ho zachytili fotografové. Na seznamu měl přímo vypsáno několik empatických komentářů, které měly podtrhnout Trumpův soucit s oběťmi floridského masakru.

VIDEO: Útok střelce na škole ve floridském Parklandu.

Viděl jsem mrtvá těla a všude kolem nich krev. Studenti popsali útok v americké škole. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy