Gainesville - Vědci z Floridské univerzity našli v Národním parku Everglades rekordně velkou krajtu barmskou. Měřila 5,18 metru a vážila 74 kilogramů.
Když ji zoologové (podle vlastního vyjádření v zájmu vědy) zabili, našli v jejích útrobách 87 vajec.
Zatímco akademici mají z nálezu radost, pro ochránce národního parku to příliš dobrá zpráva není. Krajty totiž na Floridě likvidují celé populace živočichů - od mývalů po aligátory.
Pocházejí totiž z jihovýchodní Asie, a tak na jihu Spojených států nemají přirozeného nepřítele. Na slunné Floridě se jim navíc skvěle daří.
Obliba plazů je mimořádná
Záliba chovat hady, zejména pak velké škrtiče, je v USA mimořádná. Každý rok je do země dovezeno na třicet tisíc krajt a hroznýšů. Mláďata se dají pořídit již za dvacet dolarů.
"Všechny krajty v pralesích Severní Ameriky jsou důsledkem obchodu se zvířaty," vysvětluje biolog Skip Snowv z Národního parku Everglades.
Krajty zřejmě stojí i za úbytkem nyní kriticky ohroženého floridského pantera, místního poddruhu pumy americké.
"Tito plazi ve volné přírodě přežívají velmi dlouho a není tu nic, co by je mohlo zastavit. Pětimetrový had může sníst cokoliv, co si usmyslí," cituje BBC Kennetha Kryska z Floridského muzea historie přírody.
Krom aligátorů si krajty barmské rády pochutnávají například na jelenech, kteří se kvůli tomu ocitli na Floridě na seznamu ohrožené zvěře.